Ks. Łukasz Szmit - laudacja

Nagrodzony jest za wybitny wklad w humanizacje zycia poprzez prace spoleczna na rzecz osob z chorobami nowotworowymi. Ksiadz Lukasz od 17 lat pracuje jako kapelan lodzkich hospicjow w szpitalach onkologicznych, w Domach Pomocy Spolecznej i w opiece domowej. Jest wspolorganizatorem powstajacego w Lodzi hospicjum stacjonarnego dla doroslych, dla ktorego zbiera fundusze rozprowadzajac “cegielki” i wyszukujac sponsorow. Prowadzi takze szkolenia i prelekcje dla woluntariusz, ktorzy pracuja w opiece hospicyjnej, a takze dla pielegniarek, studentow i lekarzy. Jest czynny i znany nie tylko w Lodzi, ale takze w calym kraju i za granica, szczegolnie w Bialorusi, Ukrainie i Kazachstanie. Pomaga w organizowaniu hospicjow, organizuje dla nich pomoc – leki, sprzet, odziez – a takze bierze udzial w transporcie tej pomocy za granice. Cieszy sie zasluzona opinia wielkiego spolecznika, ktorego wrazliwosc na ludzkie cierpienie nie zna narodowych granic i przeklada sie na praktyczna sluzbe spoleczna tam, gdzie sluzba ta jest najbardziej potrzebna.

Wnioskowała Teresa Siwak

Janusz Zbierajewski - laudacja

Nagrodzony jest jest za swoje osiagniecia w humanizacji zycia, szczegolnie za wieloletnia prace na rzecz osob niewidomych, niedowidzacych i z innymi niesprawnosciami. Pan Janusz, zwany “Zbierajem” jest osoba niezwykla. Z zawodu jest kapitanem zeglugi wielkiej, niezwykle doswiadczonym w swym zawodzie. Jego pasja jest laczenie tego morskiego doswiadczenia ze spolecznym zaangazowaniem na rzezc niewidomych. Od wielu lat organizuje rejsy dla osob niewidomych i z wadami wzroku w ramach fundacji “Zobaczyc Morze” przy Centrum Wychowania Morskiego, ZHP w Gdyni. Do jego najwiekszych osoiagniec naleza rejsy na “Zawiszy Czarnym”, w ktorych polowe zalogi stanowili niewidomi. Kierowal 18 rejsami po Zatoce Gdanskiej, Baltyku, Morzu Polnocnym i Morzu Srodziemnym – rejsami, ktore staly sie legenda jako pomosty dla osob niepelnosprawnych do swiata ludzi pelnosprawnych. Za swoja nowatorska prace i spoleczne zaangazowanie otrzymal juz wiele nagrod i wyroznien. Teraz serdecznie witamy go wsrod laureatow Polcul Foundation Jerzego Bonieckiego.

Wnioskowała Teresa Siwak

Nasi laureaci

Dr. Eva Kooyman-Piskorz

Wyróżniona jesienią 2011 za powołanie i wieloletnie prowadzenie w Holandii „Wandafonds” – fundacji Pomocy Polskim Dzieciom z Porażeniem Mózgowym.

Więcej…

Krystyna Starczewska

Krystyna Starczewska ur. w 1937 r., polonistka, filozof, dyrektorka I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego "Bednarska" do 2004, od 2004 Społecznego Gimnazjum nr 20 "Raszyńska". W latach 70. współtworzyła półoficjalny ruch psychologii humanistycznej w Polsce. Współpracowała z Komitetem Obrony Robotników, w 1981 r. została szefową dwutygodnika "Kos". W 1980 r. wraz z Zespołem Ekspertów Oświaty przygotowała dokument, który stał się podstawą do negocjowania reformy z ówczesnym Ministerstwem Oświaty. W 1989 r. brała udział w obradach Okrągłego Stołu . W tym samym roku zakłada swoją szkołę społeczną "na przekór komunie", jak głosi Pieśń Szkolna. Nagrodzona przez Fundacje Polcul w latach '80-tych pod pseudonimem Katarzyna Uroń, nagroda nr. 402.  

 

O Krystynie Starczewskiej, dyrektorce I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie pisze Jacek Hugo-Bader – artykuł z Gazety Wyborczej – Wysokich Obcasów z dn. 28 sierpnia 1999.

Więcej…