Ks. Łukasz Szmit - laudacja

Nagrodzony jest za wybitny wklad w humanizacje zycia poprzez prace spoleczna na rzecz osob z chorobami nowotworowymi. Ksiadz Lukasz od 17 lat pracuje jako kapelan lodzkich hospicjow w szpitalach onkologicznych, w Domach Pomocy Spolecznej i w opiece domowej. Jest wspolorganizatorem powstajacego w Lodzi hospicjum stacjonarnego dla doroslych, dla ktorego zbiera fundusze rozprowadzajac “cegielki” i wyszukujac sponsorow. Prowadzi takze szkolenia i prelekcje dla woluntariusz, ktorzy pracuja w opiece hospicyjnej, a takze dla pielegniarek, studentow i lekarzy. Jest czynny i znany nie tylko w Lodzi, ale takze w calym kraju i za granica, szczegolnie w Bialorusi, Ukrainie i Kazachstanie. Pomaga w organizowaniu hospicjow, organizuje dla nich pomoc – leki, sprzet, odziez – a takze bierze udzial w transporcie tej pomocy za granice. Cieszy sie zasluzona opinia wielkiego spolecznika, ktorego wrazliwosc na ludzkie cierpienie nie zna narodowych granic i przeklada sie na praktyczna sluzbe spoleczna tam, gdzie sluzba ta jest najbardziej potrzebna.

Wnioskowała Teresa Siwak

Janusz Zbierajewski - laudacja

Nagrodzony jest jest za swoje osiagniecia w humanizacji zycia, szczegolnie za wieloletnia prace na rzecz osob niewidomych, niedowidzacych i z innymi niesprawnosciami. Pan Janusz, zwany “Zbierajem” jest osoba niezwykla. Z zawodu jest kapitanem zeglugi wielkiej, niezwykle doswiadczonym w swym zawodzie. Jego pasja jest laczenie tego morskiego doswiadczenia ze spolecznym zaangazowaniem na rzezc niewidomych. Od wielu lat organizuje rejsy dla osob niewidomych i z wadami wzroku w ramach fundacji “Zobaczyc Morze” przy Centrum Wychowania Morskiego, ZHP w Gdyni. Do jego najwiekszych osoiagniec naleza rejsy na “Zawiszy Czarnym”, w ktorych polowe zalogi stanowili niewidomi. Kierowal 18 rejsami po Zatoce Gdanskiej, Baltyku, Morzu Polnocnym i Morzu Srodziemnym – rejsami, ktore staly sie legenda jako pomosty dla osob niepelnosprawnych do swiata ludzi pelnosprawnych. Za swoja nowatorska prace i spoleczne zaangazowanie otrzymal juz wiele nagrod i wyroznien. Teraz serdecznie witamy go wsrod laureatow Polcul Foundation Jerzego Bonieckiego.

Wnioskowała Teresa Siwak

Nasi laureaci

Maciej Kaziński

Wyróżniony w jesieni 2008 za organizowanie corocznych Festiwali „Pieśń Naszych Korzeni” w Jarosławiu.
P. Maciej Kaziński, muzyk, kompozytor, współtwórca Scholi Teatru Węgajty i wieloletni organizator  corocznych festiwali „Muzyki Naszych Korzeni” w Jarosławiu.

Pan Maciej Kaziński, 1992 współpracował z Marcinem Bornusem-Szczycińskim dyrektorem artystycznym festiwali muzyki dawnej w Starym Sączu. Tam wspólnie stworzyli formułę festiwali – spotkania, debaty i warsztaty. Projekt ten przerósł ich oczekiwania. Stary Sącz nie był wstanie zapewnić bazy noclegowej stale rosnącej ilości osób przyjeżdżających na festiwal.
Zainteresowany chorałem gregoriańskim duszpasterz młodzieży z Jarosławia, o. Wojciech Gołaski OP, zaproponował na kontynuację festiwalu właśnie to miasto.

Więcej…

Ilona i Eugeniusz Gosiewscy

Wyróżnienie wiosna 2013

Powołanie i prowadzenie Stowarzyszenia ODRA – NIEMEN we Wrocławiu

Ilona i Eugeniusz Gosiewscy przez dziewięć lat współpracowali z Dolnośląskim Stowarzyszeniem Wspólnoty Polskiej, zbierali i zawozili dary dla Polaków na Ukrainie, Białorusi i Litwie, poznawali ludzi i ich potrzeby. Poprzez p. Teresę Sobol zetknęli się z kpt. Weroniką Sebastianowicz, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi i podczas rozmowy dowiedzieli się, jakie wsparcie jest najbardziej potrzebne jej podopiecznym kombatantom.

Więcej…