Michał Piszczek - laudacja

Otrzymuje nagrodę Fundacji Polcul za humanizacje życia poprzez wieloletnią działalność społeczną na rzecz lokalnego środowiska dzieci i młodzieży oraz udział w stworzeniu i nadzorowaniu Jadłodzielni w Toruniu. Pan Michał PISZCZEK jest niespożytym społecznikiem - organizatorem opieki nad ludźmi potrzebującymi pomocy. Współorganizował Jadłodzielnie w Toruniu – punkty wykorzystywania niesprzedanej żywności – oraz liczne programy dla dzieci z ubogich rodzin. Jego działalność od lat mobilizuje cale środowisko społeczników toruńskich, a także zaowocowała dwukrotną nagrodV Złotej Kaczki przyznawną przez magazyn „Nowości”.

Rafał Pankowski - laudacja

Otrzymuje nagrodę Fundacji Polcul za propagowanie pluralizmu i tolerancji w stosunku do mniejszości narodowych i religijnych. Pan Rafał PANKOWSKI jest nie tylko wybitnym naukowcem i pedagogiem znanym z publikacji na temat źródeł uprzedzeń rasowych i ksenofobii, ale także wybitnym działaczem na rzecz tolerancji, redaktorem niezwykle ważnej publikacji „Nigdy Więcej”, znanej m.in. z niezwykle skutecznej kampanii przeciw antysemityzmowi na stadionach. Jest dobrze znany słuchaczom radiowym i widzom TV, bowiem regularnie występuje w mediach jako ekspert od walki z uprzedzeniami rasowymi oraz jako pedagog społeczny o wielkiej klarowności i skuteczności przekazu. Łączy walory wybitnego naukowca, społecznika i czynnego, prodemokratycznego, promotora społeczeństwa obywatelskiego.

Nasi laureaci

Agata i Maciej Hofmanowie

Państwo Agata i Maciej Hofmanowie z Gdańska, są twórcami Polskiej Akademii Dzieci. Są jej pomysłodawcami, założycielami i osobami współfinansującymi.

Celem Akademii jest ułatwienie dzieciom rozwijania swoich zainteresowań i pasji, niezależnie od pochodzenia społecznego i wyników w nauce. Członkami Akademii mogą być dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

 

Więcej…

Zofia Langowska

O pracy pani Zofii gazety województwa zachodniopomorskiego piszą: „remontuje pałace i oddaje młodzieży”. Pani Zofia od prawie 20 lat jako wolontariuszka pomaga dzieciom i młodzieży trudnej, bezdomnej, niechcianej, często uzdolnionej artystycznie.