Sylwia Kowalska - laudacja

Otrzymuje nagrodę Fundacji Polcul za humanizacje życia przez organizowanie opieki nad ludźmi potrzebującymi pomocy. Pani Sylwia KOWALSKA jest niespożytym społecznikiem: zorganizowała trzy Jadłodzielnie – organizacje rozdzielające zbędną żywność – w Toruniu, wakacyjne obozy dla dzieci z ubogich rodzin, a także niezwykle skuteczny ruch społeczny „Czas Mieszkańców”. Jej działalność mobilizuje cale środowisko społeczników toruńskich i jest źródłem filantropijnej inspiracji. Jest także przykładem bezinteresowności i wrażliwości społecznej.

Anna Grudzińska i Katarzyna Kubin - laudacja

Otrzymują nagrodę Fundacji Polcul za propagowanie pluralizmu i tolerancji w stosunku do emigrantów oraz mniejszości narodowych i religijnych. Obie laureatki stworzyły Fundacje na rzecz Różnorodności Społecznej zajmującą się działalnością edukacyjną, głownie inicjatywami dotyczącymi różnorodności społecznej, integracji i równego traktowania wszystkich ludzi. Fundacja na Rzecz Różnorodności prowadzi niezwykle skuteczną – a obecnie szczególnie ważną – działalność edukacyjna propagującą tolerancje i szacunek dla mniejszości narodowych i ich kultur. Panie Anna GRUDZIŃSKA i Katarzyna KUBIN – (Pani Katarzyna sama jest emigrantka wychowana w Filadelfii) – są tytanami pracy, podziwianymi przez wszystkich przyjaciół i współpracowników za pracowitość, pomysłowość i skuteczność działań.

Nasi laureaci

Edward Wiśniewski

Pan Edward wraz z rodziną i innymi przesiedleńcami przyjechał z Wołynia do Legnicy. To niezniszczone działaniami wojennymi miasto, pięknie położone, z cennymi zabytkami architektury i z elegancką secesją nie cieszyło przymusowych mieszkańców. Czuli się tu niepewnie i samotnie. Bardzo młody wówczas pan Edward był jednak zachwycony krajobrazem, szybko znalazł swoją pasję i przyszły zawód. Góry wokół miasta zapraszały do wędrówek, nowi mieszkańcy z tych uroków nie korzystali, tęsknili do opuszczonych rodzinnych stron z zupełnie innym krajobrazem.

Więcej…

Agata i Maciej Hofmanowie

Państwo Agata i Maciej Hofmanowie z Gdańska, są twórcami Polskiej Akademii Dzieci. Są jej pomysłodawcami, założycielami i osobami współfinansującymi.

Celem Akademii jest ułatwienie dzieciom rozwijania swoich zainteresowań i pasji, niezależnie od pochodzenia społecznego i wyników w nauce. Członkami Akademii mogą być dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

 

Więcej…