Szymon Modrzejewski - laudacja

Nagrodzony jest za ksztaltowanie uniwersalych wartosci oraz propagowanie pluralizmu i tolerancji wobec mniejszosci narodowych, szczegolnie na szczeblu lokalnym w Beskidzie Niskim, w Bieszczadach i na Roztoczu. Pan Szymon, czlowiek ogromnej skromnosci i pracowitosci, od 27 lat zajmuje sie odnawianiem sztuki cmentarnej i nagrobkowej – sztuka sepulkarna. Zalozyl Nieformalna Grupe Kamieniarzy Magurycz, obecnie Stowarzyszenie Magurycz, z ktorego czlonkami organizuja obozy remontowe w calym regionie, na terenach zamieszkiwanych przez Bojkow, lemkow i inne narodowosci. Jest niezmordowanym spolecznikiem, ktory – wraz z woluntariuszami z Maguryczy – uratowal, wyremontowal i odnowil 1800 nagrobkow, kapliczek i przydroznych pamiatek. Jest znany i ceniony nie tylko w  ragionie, ale takze w calej Europie, czego wyrazem byla nagroda Europa Nostra przyznana Panu Modrzejewskiemu w 2011 roku w kategorii Ochrony Ochrony Dziedzictwa Kulturalnego. Witamy go serdecznie jako nowego laureata Polcul Foundation Jerzego Bonieckiego

Wnioskowała Joanna Dunikowska

Barbara i Dariusz Mielczarkowie - laudacja

Nagrodzeni sa ksztaltowanie uniwersalnych wartosci, szczegolnie wsrod mlodziezy, za tworczosc kulturalna, a przede wszystkim za propagowanie pluralizmu i tolerancji. Od 30 lat dzialaja w Beskidzie niskim, gdzie po upadku lokalnego PGRu zalozyli Stajnie Rumak, i gdzie prowadza dzialalnosc spoleczna, kulturalna i turystyczna. Prowadza obozy mlodziezowe, propaguja turystyke jezdziecka, ale przede wszystkim znani sa jako restauratorzy lokalnych cmentarzy i pamiatek kulturalnych, szczegolnie kultury lemkowskiej. W latach 2001-14 z ich inicjatywy – oraz z ich pomoca – a wyremontowano cztery lemkowskie cerkwie, ktore staly sie zarowno zaczynem lokalnych religijno-kulturalnych inicjatyw, ale takze atrakcami turystycznymi w regionie. Od lat organizuja takze wystawy fotograficzne popularyzujace piekno regionu i lemkowskiej kultur. Prowadza towarzystwo Milosnikow Krepnej i Okolicy, a przede wszystkim promieniuja na cale swoje otoczenie niezwyklym zaangazowaniem spolecznym, inicjatywa i tworczym entuzjazmem.

Wnioskowała Joanna Dunikowska

Nasi laureaci

Aleksandra i Marcin Sawiccy

Państwo Sawiccy zrobili coś sprzecznego z nurtem obecnych czasów. Ze stolicy przenieśli się na prowincję. Na „głuchą” wieś ziemi żywieckiej. Pani Ola i pan Marcin są nauczycielami, ukończyli wydział pedagogiczny na Uniwersytecie Warszawskim, przez wiele lat pracowali  w niepublicznej szkole. Była to szkoła systemu Marii Montessori. Dyplomy pedagogiki Montessori uzyskali w Niemczech, w Kolonii. Pan Marcin ukończył wydział ekonomiczny SGH w Warszawie.

Więcej…

Agata i Maciej Hofmanowie

Państwo Agata i Maciej Hofmanowie z Gdańska, są twórcami Polskiej Akademii Dzieci. Są jej pomysłodawcami, założycielami i osobami współfinansującymi.

Celem Akademii jest ułatwienie dzieciom rozwijania swoich zainteresowań i pasji, niezależnie od pochodzenia społecznego i wyników w nauce. Członkami Akademii mogą być dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

 

Więcej…