Elisabeth von Kuster - laudacja

Nagrodzona jest za ogromny sukces w budowanie demokracji na szczeblu lokalnym, za wklad w kulturalny rozwoj regionu, i budzenie spolecznej przedsiebiorczosci. Zycie Pani von Kuster i jej meza jest od cwiercwiecza scisle zwiazane z Polska. Od 1991 roku Panstwo von Kuster kupuja, odbudowywuja i restauruja – z ogromnymi sukcesami – kompleks palacowo-folwarczny w Lomnicy w Kotlinie Jeleniogorskiej i otaczajace je parki. Sa pionierami rewitalizacji i restauracji calej Doliny Palacow i Ogrodow w Kotlinie, a obecnie sa inicjatorami wydarzen kulturalnych, ktore mobilizuja ludnosc lokalna (glownie z Kresow) oraz przyciagaja turystow. Panstwo Elisabeth i Ulrich von Kuster sa takze cenionymi dzialaczami Stowarzyszenia Polsko-Niemieckiego VSK, ktore buduje przyjazn pomieszy Polakami i Niemcami. Ich dzialalnosc inspiruje i integruje mieszkancow Lomnicy i calego regionu. Jest takze wspanialym przykladem spolecznego zaangazowania, a takze modelem rozwojowym dla innych regionow Polski.

Wnioskowała Joanna Dunikowska

Ewelina i Krzysztof Rozpędowscy - laudacja

Nagrodzeni sa za wieloletnie i niezwykle skuteczne budowanie demokracji na szczeblu lokalnym, a szczegolnie wklad w rozwoj wsi Dobkow i calego  Pogorza Kaczawskiego. Stworzyli oni niezwykle popularny model rozwojowy remontujac gospodarstwo i adaptujac je do funkcji hotelowego pensjonatu. Ten pensjonat, z kolei, stal sie dla Panstwa Rozpedowskich baza do niezwykle skutecznych dzialan spolecznych angazujacych lokalna ludnosc, budujacych szacunek dla srodowiska naturalnego i kultury lokalnej, a przede wszystkim propagujacych caly region jako miejsce aktywnego wypoczynku. Stworzyli Stowarzyszenia Dobkow, ktore staqla sie kolem napedowym dla lokalnych inicjatyw rozwojowych, rozwijaja Kaczawskie3 Warsztaty Artystyczne, prowadza Letnia szkole Wiejskiego Krajobrazu stworzyli Ekomuzeum Rzemiosla w Dobkowie, Schronisko Mlodziezowe, ora uczestnicza w wielu europejskich projektach partnerskich. Sa przykladami nie tylko spolecznego zaangazowania, ale takze regionalnej przedsiebiorczosci, na ktorej opiera sie sukces polskiej transformacji.

Wnioskowała Dorota Jones-Olszanka

Nasi laureaci

Ewa Stachowska

Ewa Stachowska jest animatorem kultury regionalnej w Miasteczku Krajeńskim, propagatorem kultury miejsca historycznego Krajna, twórcą Zespołu Teatralnego dla Młodzieży „Jestem” i Zespołu Dziecięcego „Bez Nazwy”. Jest działaczką oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego istniejącego przy Uniwersytecie Ludowym w Krajnie, inicjatorką i organi-zatorką od 7 lat corocznej imprezy pt. „Biesiady Krajeńskie”. 11 lat temu zapoczątkowała i do tej pory prowadzi spotkania poetyckie „Intencje Serca”, na prawach konkursu do eliminacji wojewódzkich i do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Sacrum w literaturze”. Sama pisze wiersze, jest współtwórczynią „Gazetki Krajeńskiej”.
Więcej…

Dr. Eva Kooyman-Piskorz

Wyróżniona jesienią 2011 za powołanie i wieloletnie prowadzenie w Holandii „Wandafonds” – fundacji Pomocy Polskim Dzieciom z Porażeniem Mózgowym.

Więcej…