Dr Paweł Grabowski - laudacja

Nagrodzony jest za ogromny wklad w humanizacje zycia i rozwijanie demokracji na szczeblu lokalnym poprzez zorganizowanie regionalnej opieki paliatywnej  i prowadzenie Podlaskiego Hospicjum Onkologicznego we wsi Nowa Wola – pierwszego domowego hospicjum w Polsce. Dr Grabowski jest lekarzem specjalista medycyny paliatywnej, absolwentem Uniwersytetu Jagiellonskiego i Szkoly Glownej Handlowej. Byl zarowno pomyslodawca hospicjum domowego, jak i jego glownym tworca, a obecnie jest jego niezmordowanym promotorem. Jest jednoczesnie uczestnikiem Programu “Razem dla Regionu” skierowanego na rozwoj Podlasia, a zorganizowanego przez Collegium Civitas w Warszawie. W tej roli prowadzi, z ogromnym oddaniem i skutecznoscia, szkolenia dla woluntariuszy i lekarzy pracujacych w regionie. Za swoja niezwykle skuteczna i inspirujaca dzialalnosc Dr Grabowski zostal wyrozniony tytulem”Spolecznika Roku” przez tygodnik Newsweek.

Wnioskowała Anna Laddy Widajewicz

Joanna Bochniarz - laudacja

Nagrodzona jest za niezwykle skuteczne zaangazowanie spoleczne w prace z mlodzieza, a szczegolonie rozwijanie edukacji mlodziezy poprzez prowadzenie Edukacyjnej Fundacji im. Prof. Romana Czerneckiego. Fundacja, zalozona w 2009 roku z inicjatywy prof. Czerneckiego, wynalazcy i biznesmana, i Pani Joanny Bochniarz, oferuje stypendia  dla mlodziezy, glownie z malych miast i wsi, ktorej nie stac na pokrycie kosztow sredniego wyksztalcenia, w tym podrozy do miast, internatow, ubran i podrecznikow. Stypendiami Fundacji objetych jest obecnie 260 uczniow, a skorzystalo z nich w poprzednich latach tylez samo absolwentow – a obecnie studentow szkol wyzszych. Pani Joanna, obecny Prezes Fundacji, nie tylko kieruje dzialalnoscia Fundacji po smierci prof. Czerneckiego, ale takze te dzialalnosc rozwija poprzez organizacje system pozyczek studenckich z mozliwoscia umorzenia. Jej madrasc, energia i inicjatywa promieniuja na cale otoczenie i reprezentuja najwyzszy standard spolecznego zaangazowania.

Wnioskowała Anna Laddy Widajewicz

Nasi laureaci

Marta Gutowska

W życiu pani Marty Gutowskiej z Rzeszowa wielką rolę odgrywają psy. Kocha je, leczy i szkoli. Z zawodu, od przeszło trzydziestu lat, jest weterynarzem, z zamiłowania instruktorem szkolenia psów ratowniczych i międzyna-rodowym sędzią kynologicznym tej grupy. Do pani Marty należał pierwszy polski pies lawinowy, którego wyszkoliła w Czechosłowacji 27 lat temu.
Więcej…

Edward Kupiec i Jolanta Szade

Pan Edward, z zawodu stolarz rzemieślnik, jest wszechstronnie uzdolnionym artystą. Rzeźbi, pisze wiersze, zajmuje się metaloplastyką i witrażem. Swoje pasje i zdolności przekazuje dzieciom i młodzieży w nowotomyskiej świetlicy socjoterapeutycznej. Zaobserwował, że młodzież po odrobieniu lekcji w świetlicy, ma sporo wolnego czasu i nudzi się. Zgłosił się do kierowniczki świetlicy i zaproponował zorganizowanie warsztatów techniczno-artystycznych dla chłopców. Szybko okazało się, że jego umiejętności i łatwość w nawiązywaniu kontaktów z podopiecznymi, pomysłowość i konsekwencja przyciągnęła dzieci i młodzież.

Więcej…