Stanisław Zalewski - laudacja

Pan Stanisław Zalewski jest od wielu lat aktywistą i prezesem reaktywowanego po 1989 roku Polskiego Związku Więźniów Politycznych, Hitlerowskich Wiezieni i Obozów Koncentracyjnych. Pod jego kierownictwem, Związek prowadzi wydawnictwo historyczne, a także współpracuje ze szkołami w Polsce i w Niemczech organizując spotkania ze “Świadkami Historii”. Zajmuje się także interwencjami, rzecznictwem i ochrona praw dla ofiar prześladowań hitlerowskich – wszystko to pomimo wieku 90 lat! Zostaje nagrodzony za wybitne osiągniecia w pracy społecznej na rzecz ofiar prześladowań hitlerowskich, oraz za kształtowanie propagowanie uniwersalnych wartości ludzkich. Życzymy mu także stu lat w zdrowiu i pomyślności!

Jarek Wajk - laudacja

Pan Jarek Wajk jest muzykiem, wieloletnim członkiem warszawskiego zespołu “Oddział Zamknięty”, a przede wszystkim urodzonym społecznikiem walczącym z uzależnieniami. Zaczął od rozdawania kanapek bezdomnym na Dworcu Centralnym. Potem organizował wizyty w szkołach, rozmowy z młodzieżą oraz najbardziej chyba skuteczne koncerty gitarowe, które zaowocowały studiami w Szkole Psychoterapii Uzależnień w Czarnym Borze. Obecnie prowadzi  - wraz z córka Marta – warsztaty profilaktyczne oraz mediacje “uczeń - szkolą, dziecko -rodzice”, oraz pracuje z głuchoniemymi Jest ceniony, poważany i lubiany za swa pasje społecznikowska przez przyjaciół i wszystkich, którym pomaga. Zostaje nagrodzony za głębokie zaangażowanie społeczne i sukcesy w pracy społecznej, a szczególnie za humanizacje życia poprzez pomoc i opiekę nad ludźmi niepełnosprawnymi dotkniętymi przez los.

Nasi laureaci

Maciej Kaziński

Wyróżniony w jesieni 2008 za organizowanie corocznych Festiwali „Pieśń Naszych Korzeni” w Jarosławiu.
P. Maciej Kaziński, muzyk, kompozytor, współtwórca Scholi Teatru Węgajty i wieloletni organizator  corocznych festiwali „Muzyki Naszych Korzeni” w Jarosławiu.

Pan Maciej Kaziński, 1992 współpracował z Marcinem Bornusem-Szczycińskim dyrektorem artystycznym festiwali muzyki dawnej w Starym Sączu. Tam wspólnie stworzyli formułę festiwali – spotkania, debaty i warsztaty. Projekt ten przerósł ich oczekiwania. Stary Sącz nie był wstanie zapewnić bazy noclegowej stale rosnącej ilości osób przyjeżdżających na festiwal.
Zainteresowany chorałem gregoriańskim duszpasterz młodzieży z Jarosławia, o. Wojciech Gołaski OP, zaproponował na kontynuację festiwalu właśnie to miasto.

Więcej…

Marta Gutowska

W życiu pani Marty Gutowskiej z Rzeszowa wielką rolę odgrywają psy. Kocha je, leczy i szkoli. Z zawodu, od przeszło trzydziestu lat, jest weterynarzem, z zamiłowania instruktorem szkolenia psów ratowniczych i międzyna-rodowym sędzią kynologicznym tej grupy. Do pani Marty należał pierwszy polski pies lawinowy, którego wyszkoliła w Czechosłowacji 27 lat temu.
Więcej…