Marta i Maciej Bohosiewiczowie - laudacja

Pani Marta Axentowicz-Bohosiewicz i pan Maciej Bohosiewicz są potomkami polskich Ormian. Założyli Fundację Ormiańską, poprzez którą rozbudzają w młodym pokoleniu Polaków i Ukraińców zainteresowanie historią Ormian w Polsce. Są inicjatorami wyjazdów młodych wolontariuszy do kresowych Kut, dawnej małej stolicy Ormian, z misją ratowania grobów polskich Ormian. Kapituła Fundacji Polcul przyznaje Pani Marcie Axentowicz-Bohosiewicz i Panu Maciejowi Bohosiewiczowi nagrodę za „założenie Fundacji Ormiańskiej i rozbudzanie w młodzieży zainteresowań historią oraz za ratowanie grobów polskich Ormian na Ukrainie”. O nagrodę wnioskowała pani Anna Laddy Widajewicz.

Jan Mela - laudacja

Pan Jan Mela… To przez jego ciało przepłynął prąd o napięciu 15 tysięcy Volt. Miał wtedy 14 lat. Stracił prawą rękę i lewą nogę. Nie poddał się… Jako kilkunastoletni chłopak zdobywa z Markiem Kamińskim biegun północny, potem południowy. Uczestniczy z kilkoma niepełnosprawnymi w wyprawie na Kilimandżaro. W 2008 roku powołuje Fundację „Poza horyzonty”. Fundacja obejmuje opieką psychologiczną, edukacyjną i finansową osoby niepełnosprawne skazane na noszenie protez. Pieniądze pochodzą z odliczeń podatkowych, darowizn, licznych kwest, imprez charytatywnych i zawodów sportowych. Jasiek Mela służy przykładem jak powracać do normalnego życia. W 2009 roku zdobywa Elbrus. Towarzyszą mu: niewidomy od urodzenia i człowiek po resekcji płuca. W 2010 roku zdobywa kalifornijski El Capitan, skalny monolit, jeden z cenionych celów wspinaczkowych. Nie sposób wymienić wszystkie inicjatywy sportowe i turystyczne, w których uczestniczy on sam z innymi niepełnoprawnymi. Kapituła Fundacji Polcul wyróżnia pana Jana Melę nagrodą im. Ireny i Karola Dowoyna-Sylwestrowiczów za „powołanie fundacji ‘Poza Horyzonty’ i działalność na rzecz niepełnosprawnych”. O nagrodę wnioskowała pani Joanna Dunikowska.

Nasi laureaci

Paweł Lechowski

Pan Paweł Lechowski, dla przyjaciół Paszka, jest etnografem zafascynowanym kulturą Romów. Wyznaje, że kiedyś, na początku swej zawodowej drogi, traktował temat romski jako namiastkę dalszej egzotyki. „Zanim pojadę do Murzynów czy Indian...” Do Indian i Murzynów nie dotarł, ale został cyganologiem. W latach 60., gdy Cyganami interesowali się chyba tylko panowie Jerzy Ficowski i Lech Mróz, Paweł Lechowski zaczął pod-glądać cygańskie obozowisko w Prokocimiu, potem fotografował jego mieszkańców i nagrywał ich muzykę. Gdy kilkanaście lat później Romowie musieli się wynieść, w porzuconym wozie znalazł małą ikonkę. Opisał ją w „Polskiej Sztuce Ludowej” jako „Madonnę z cygańskiego obozowiska”. Zapoczątkowała ona jego wielką, prywatną kolekcję cyganianów. Pan Paweł wyszukuje i gromadzi wszystkie ślady obecności Romów w kulturze polskiej oraz środkowo- i wschodnioeuropejskiej; tematyczne pocztówki, afisze, metalowe i drewniane wyroby cygańskich rzemieślników, instrumenty muzyczne, ozdoby i ubiory.

Więcej…

Dariusz Miliński

Wyróżnienie wiosna 2012

Powołanie „Stowarzyszenia Wspierania Kultury Wiejskiej Pławna 9” oraz założenie „Grupy Artystycznej Pławna 9”.
Dariusz Milińki założyciel grupy artystycznej "Pławna 9", od 18 lat niestrudzony animator wspierania i organizowania kultury wiejskiej. Stworzył on bajkowy świat dla dzieci, który propaguje legendy dolnośląskie i ukazuje trud rzemiosła. Angażuje okoliczną młodzież w coroczne występy teatralne i organizuje rodzinne plenery artystyczne dla wszystkich chętnych.

Więcej…