Ryszard Leoszewski - laudacja

Pan Ryszard Leoszewski jest artystą – muzykiem, nauczycielem i twórcą grup muzyczno-teatralnych dzieci i młodzieży w Szczecinie.

W 1978 roku stworzył zespół o nazwie „Sklep z ptasimi piórami”, który do teraz należy do czołówki wykonawców piosenki autorskiej, zdobywa liczne nagrody i jest nazywany „kulturalną wizytówką województwa szczecińskiego”. W 1987 pan Ryszard zorganizował dziecięcą grupę wokalną ARFIK. W swojej ponad 20-letniej działalności ARFIK wykształcił wokalnie około tysiąca dzieci. Inną grupą teatralno-muzyczną założoną przez niego jest działający od 2003 roku teatr „Kostka cukru”. Pan Ryszard jest organizatorem koncertów muzyczno-teatralnych, z których dochód wspomaga instytucje zajmujące się pomocą dla dzieci niepełnosprawnych. Pan Ryszard jest autorem jeszcze wielu innych inicjatyw muzycznych na terenie Szczecina, których nie sposób tu ich wymienić w tej krótkiej laudacji. Fundacja Polcul nagradza pana Ryszarda Leoszewskiego za „długoletnią działalność w rozwijaniu kultury teatralnej i muzycznej dzieci i młodzieży na terenie Szczecina”. O nagrodę wnioskowała pani Teresa Siwak. 

Eva Kooyman-Piskorz - laudacja

Pani dr Eva Kooyman- Piskorz z Holandii od 10 lat pomaga swoim społecznym działaniem polskim dzieciom z porażeniem mózgowym w dostępie do nowoczesnych metod rehabilitacji.  W tym celu powołała i od wielu lat prowadzi w Holandii Fundację Pomocy Polskim Dzieciom z Porażeniem Mózgowym „Wandafonds”.W jej ramach organizuje też w Holandii i Polsce szkolenia polskich lekarzy, rehabilitantów i techników ortopedycznych. Pani dr Kooyman zdobywa w rożnych organizacjach fundusze na podróże i zakwaterowanie polskich lekarzy w Holandii, oraz na zakup sprzętu, lekarstw i dofinansowanie rehabilitacji. Kapituła Fundacji Polcul wyróżnia panią dr Evę Kooyman-Piskorz nagrodą za „powołanie i wieloletnie prowadzenie Fundacji Pomocy Polskim Dzieciom z Porażeniem Mózgowym ‘Wandafonds’”. O nagrodę wnioskowała pani Anna Laddy Widajewicz.

Nasi laureaci

Aleksandra i Marcin Sawiccy

Państwo Sawiccy zrobili coś sprzecznego z nurtem obecnych czasów. Ze stolicy przenieśli się na prowincję. Na „głuchą” wieś ziemi żywieckiej. Pani Ola i pan Marcin są nauczycielami, ukończyli wydział pedagogiczny na Uniwersytecie Warszawskim, przez wiele lat pracowali  w niepublicznej szkole. Była to szkoła systemu Marii Montessori. Dyplomy pedagogiki Montessori uzyskali w Niemczech, w Kolonii. Pan Marcin ukończył wydział ekonomiczny SGH w Warszawie.

Więcej…

Marta i Maciej Bohosiewiczowie

Wyróżnieni wiosną 2011

Założenie Fundacji Ormiańskiej, w której rozbudzają w młodym pokoleniu zainteresowanie historią Ormian w Polsce.

Marta Axentowicz-Bohosiewicz i Maciej Bohosiewicz, potomkowie Polskich Ormian, to kontynuatorzy trwale zapisanych w kartach historii działaczy społecznych. Poprzez długofalowy projekt wyjazdów młodych wolontariuszy do Kut, dawnej Małej Stolicy Ormian, z misją ratowania grobów Polskich Ormian, rozbudzają w młodzieży Polskiej i Ukraińskiej zainteresowanie historią .

Więcej…