Zofia Wojciechowska - laudacje

Pani Zofia Wojciechowska jest animatorką życia społecznego i kulturalnego w Mrągowie. Prowadzi szeroko zakrojoną działalność, której celem jest edukacja ekologiczna i kulturalna dzieci i młodzieży. Służy temu założone przez Nią Stowarzyszenie „Zielone Dzieci Mrągowa”, które m. in. bierze czynny udział w corocznym Festiwalu Kultury Kresowej. Pani Zofia organizuje kolonie letnie dla dzieci Polonii syberyjskiej. Prowadzi też akcję „Pomost” dla dzieci niepełnosprawnych, i przebywających w hospicjach. Organizuje pomoc charytatywną dla dzieci z ubogich rodzin, i dla ludzi poszkodowanych w klęskach żywiołowych w Polsce, i na świecie. Prowadzi audycje regionalnego radia dla młodzieży i dorosłych o tematyce ekologicznej, historycznej i kulturalnej i program radiowy dla dzieci Polonii syberyjskiej pt.: Milusińscy. Pani Zofia wraz grupą Zielonych Dzieci bierze udział w programie Fundacji „Nasze Dzieci” przy Klinice Onkologii w Centrum Zdrowia Dziecka pod nazwą „Podaruj dzieciom uśmiech”. Fundacja Polcul wyróżnia Panią Zofię Wojciechowską nagrodą im. Krystyny i Bolesława Singlerów za „ożywianie życia społeczno – kulturalnego, działalność charytatywną na terenie Mrągowa i pomoc polskim dzieciom z Syberii”. O nagrodę wnioskowała pani Teresa Siwak.

Eugenia Wieczorek - laudacja

Pani Eugenia Wieczorek z Jarocina jest jedną z najbardziej znanych i docenianych twórczyń ludowych w Wielkopolsce. Jest  mistrzynią „frywolitki” – koronki artystycznej wykonywanej z cienkiej nici za pomocą specjalnych czółenek. Pani Eugenia kontynuuje od 30 lat rodzinną tradycję przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Tworzy koronkowe serwety, serwetki, naszyjniki, kołnierzyki, czapeczki i ozdoby choinkowe. Jej prace można podziwiać w Muzeum Regionalnym w Jarocinie i w Ciechanowcu, Zielonej Górze, w Warszawie, w Lublinie i Szreniawie. Bierze też udział w wystawach rękodzieła za granicą. Swoją pasją dzieli się pani Eugenia z młodszym pokoleniem, prowadzi bowiem różnego rodzaju kursy i warsztaty. Jest ona oddaną popularyzatorką tradycji ludowych południowej Wielkopolski. Kapituła Fundacji Polcul wyróżnia Panią Eugenię Wieczorek nagrodą za „popularyzowanie tradycyjnej sztuki koronkarskiej „Frywolitka”. O nagrodę wnioskowała pani Janina Moskalczuk.

Nasi laureaci

Matina Bocheńska

Wyróżnienie wiosna 2013

Założenie i prowadzenie zespołu folklorystycznego „Grupa Teatralna Warszawiaki”

    Maria Bocheńska, zwana przez wszystkich Matiną, zainteresowana historią, ludźmi i zafascynowana odchodzącym w przeszłość  folklorem warszawskiej ulicy, kilka lat temu /2006 r/ skrzyknąwszy równie młodych znajomych o różnych zawodach i zorganizowała zespół. Zespół nazwali „Grupa Teatralna Warszawiaki”. Zadaniem „Warszawiaków” jest przypominanie, albo pokazywanie poprzez monologi i piosenki, sposobu zachowania mieszkańców Pragi  i Czerniakowa. Występują na ulicy i w podwórkach starych kamienic.

Więcej…

Dorota Parzymies

Wyróżnienie wiosna 2012

Założenie i prowadzenie Fundacji "Ocalenie" pomagającej Polakom w Gruzji i uchodźcom  Zakaukaskim w Polsce i na Wschodzie.
Dorota Parzymies od ponad dziesięciu lat prowadzi Fundację "Ocalenie", ktorej działalność nastawiona była na pomoc osobom polskiego pochodzenia na Zakaukaziu,
tj. w Armenii, Azerbejdżanie i Gruzji. A od 2002 również uchodźcom Zakaukaskim w Polsce.

Więcej…