Dariusz Miliński - laudacja

Pan Dariusz Miliński  z zawodu artysta plastyk, założyciel grupy artystycznej „Pławna 9”, i niestrudzony animator wspierania kultury wiejskiej. Stworzył on bajkowy świat dla dzieci, w którym ukazuje piękno legend dolnośląskich i trud rzemiosła. Angażuje miejscową młodzież w coroczne występy teatralne i organizuje rodzinne plenery artystyczne dla wszystkich chętnych. W jego ogrodzie pomiędzy uratowanymi przed dewastacją kapliczkami stoją wybudowane na wzór chałupek dolnośląskich, domki dla gości i rzeźby wykonane przez uczestników plenerów. Na  artystów czeka pracownia malarska, rzeźbiarska i studio fotograficzne. Tu się odbywają coroczne plenery na które przyjeżdżają artyści profesjonalni i amatorzy, również z Francji i Niemiec. Grupa teatralna „Pławna 9”, składająca się z twórców amatorów posiada obecnie w swym dorobku dziesięć premier teatralnych. Pan Darek wspomaga potrzebujących, dokarmia dzieci, kupuje zimowe kurtki, czy buty. Fundacja Polcul przyznaje panu Dariuszowi Milińskiemu nagrodę za „założenie „Grupy Artystycznej Pławna 9” i ożywianie kultury wiejskiej.” O nagrodę wnioskowała pani Anna Laddy Widajewicz.  

Teresa Marczewska - laudacja

Pani Teresa Marczewska, jest wolontariuszką hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku. Jej działalność nie da się opisać w krótkich słowach. Nie tylko opiekuje się chorymi ale także założyła w hospicjum teatrzyk, którego jest reżyserem, założyła i redaguje gazetkę hospicyjną. Bierze udział w zbiórkach na rzecz hospicjum, organizuje cotygodniowe spotkania pt „Dni Jeża” i „Dzień Radości”. Pisze wiersze okolicznościowe. Jest działaczką społeczną Rodzin Katyńskich i Związku Żołnierzy AK. Pani Teresa sama była kiedyś pacjentką hospicjum. Mówi: „Własna bezradność, całkowite uzależnienie od innych i ogrom życzliwości, bezinteresownej pomocy – to pozwoliło mi znów stanąć na nogi. Jak więc mogłabym nie oddać innym tego czym obdarowano mnie w trudnych dniach choroby.” Teraz pomaga innym, i czyni to z potrzeby serca. Kapituła Fundacji Polcul przyznaje pani  Teresie Marczewskiejnagrodę im. Staszki Kuratczyk i Zochy Nawojowskiej za „wielostronną działalność społeczną w hospicjum imienia księdza Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku”. O nagrodę wnioskowała pani Teresa Siwak.

Nasi laureaci

Ewa Stachowska

Ewa Stachowska jest animatorem kultury regionalnej w Miasteczku Krajeńskim, propagatorem kultury miejsca historycznego Krajna, twórcą Zespołu Teatralnego dla Młodzieży „Jestem” i Zespołu Dziecięcego „Bez Nazwy”. Jest działaczką oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego istniejącego przy Uniwersytecie Ludowym w Krajnie, inicjatorką i organi-zatorką od 7 lat corocznej imprezy pt. „Biesiady Krajeńskie”. 11 lat temu zapoczątkowała i do tej pory prowadzi spotkania poetyckie „Intencje Serca”, na prawach konkursu do eliminacji wojewódzkich i do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Sacrum w literaturze”. Sama pisze wiersze, jest współtwórczynią „Gazetki Krajeńskiej”.
Więcej…

Maria Janik

O Marii Janik można napisać bardzo dużo. Wiele lat pracowała w szkole w Opatowie, a po przejściu na emeryturę zaczęła obserwować świat z innej perspektywy. Miała dzieci, wnuki i była im potrzebna. Ale zobaczyła tych, których nikt nie chciał, bo byli niezaradni, chorzy, biedni i bezdomni. Takich ludzi jest dużo i trudno pomóc wszystkim. We wsiach koło Opatowa jest wiele biedy i bezdomności. Kto troszczy się o wyrzuconego z domu niedołężnego lub zdziwaczałego dziadka?

Więcej…