Władysław Korowajczyk - laudacja

Pan  Władysław Korowajczyk, z zawodu lekarz, założył Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Łodzi, i od wielu lat jest jego prezesem. Celem towarzystwa jest przede wszystkim integracja Wilnian, wzajemna pomoc, upowszechnianie wiedzy o Wileńszczyźnie i pomoc Polakom, którzy na Wileńszczyźnie pozostali. Towarzystwo obejmuje pomocą polskie szkoły na Wileńszczyźnie, i Klub Żołnierzy „Wrzesień 39” w Miednikach Królewskich. Dr Korowajczyk, mimo utraty wzroku, założył Biuro Turystyczne, które organizuje wycieczki na Wileńszczyznę połączone z przewozem darów. Doktor organizuje coroczne kiermasze Kaziukowe, z których dochód jest przeznaczony na pomoc grupie byłych żołnierzy polskich na Wileńszczyźnie, sprowadza też z Wileńszczyzny do Łodzi młodzieżowe zespoły muzyczne. Kapituła Fundacji Polcul przyznaje panu Władysławowi Korowajczykowi nagrodę im. Jerzego Bonieckiego za „założenie i wieloletnie prowadzenie Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Łodzi”. O nagrodę wnioskowali pan dr Bohdan Czarnecki i pani Anna Laddy Widajewicz.

Alfred Michler - laudacja

Pan Alfred Michler ze Złotoryi, współzałożyciel i pierwszy prezes istniejącego od 20 lat Towarzystwa Ziemi Złotoryjskiej. Jak pisze wnioskodawczyni pani Agnieszka Szozda, dzięki panu Alfredowi Michlerowi, panu Romanowi Gorzkowskiemu i innym członkom Towarzystwa, ziemia złotoryjska jest promowana w sposób całkowicie apolityczny. Dzięki działalności Towarzystwa powstaje pod czujnym okiem pana Michlera szereg inicjatyw kulturalnych. M. in. powstaje Klub Nauczyciela, chór nauczycielski, szkoła sportowa, Ośrodek Dokumentacji i Opracowania Dziejów Ziemi Złotoryjskiej, powstaje szlak turystyczny ścieżka św. Jadwigi, i gazeta Echa Złotoryi.  Organizowane są koncerty zaduszkowe i śpiewy wigilijne, które mają czterechsetletnią tradycję. Dzięki operatywności pana Michlera został znaleziony i wyremontowany lokal dla Towarzystwa. Na wniosek pani Agnieszki Szozdy pan Alfred Michler otrzymuje nagrodę Fundacji Polcul za„udział w założeniu i działalność w Towarzystwie Miłośników Ziemi Złotoryjskiej”.  

Nasi laureaci

Paweł Lechowski

Pan Paweł Lechowski, dla przyjaciół Paszka, jest etnografem zafascynowanym kulturą Romów. Wyznaje, że kiedyś, na początku swej zawodowej drogi, traktował temat romski jako namiastkę dalszej egzotyki. „Zanim pojadę do Murzynów czy Indian...” Do Indian i Murzynów nie dotarł, ale został cyganologiem. W latach 60., gdy Cyganami interesowali się chyba tylko panowie Jerzy Ficowski i Lech Mróz, Paweł Lechowski zaczął pod-glądać cygańskie obozowisko w Prokocimiu, potem fotografował jego mieszkańców i nagrywał ich muzykę. Gdy kilkanaście lat później Romowie musieli się wynieść, w porzuconym wozie znalazł małą ikonkę. Opisał ją w „Polskiej Sztuce Ludowej” jako „Madonnę z cygańskiego obozowiska”. Zapoczątkowała ona jego wielką, prywatną kolekcję cyganianów. Pan Paweł wyszukuje i gromadzi wszystkie ślady obecności Romów w kulturze polskiej oraz środkowo- i wschodnioeuropejskiej; tematyczne pocztówki, afisze, metalowe i drewniane wyroby cygańskich rzemieślników, instrumenty muzyczne, ozdoby i ubiory.

Więcej…

Ewa Stachowska

Ewa Stachowska jest animatorem kultury regionalnej w Miasteczku Krajeńskim, propagatorem kultury miejsca historycznego Krajna, twórcą Zespołu Teatralnego dla Młodzieży „Jestem” i Zespołu Dziecięcego „Bez Nazwy”. Jest działaczką oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego istniejącego przy Uniwersytecie Ludowym w Krajnie, inicjatorką i organi-zatorką od 7 lat corocznej imprezy pt. „Biesiady Krajeńskie”. 11 lat temu zapoczątkowała i do tej pory prowadzi spotkania poetyckie „Intencje Serca”, na prawach konkursu do eliminacji wojewódzkich i do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Sacrum w literaturze”. Sama pisze wiersze, jest współtwórczynią „Gazetki Krajeńskiej”.
Więcej…