Anna Lutosławska-Jaworska - laudacja

Pani Anna Lutosławska-Jaworska z Krakowa, aktorka, mimo skończonych 85 lat, działa na rzecz bliźnich w potrzebie, a swoją aktywnością na wielu polach inspiruje innych. Pomoc niewidomym to główny wątek jej działalności. Organizuje pomoc dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidzących i Słabo Widzących przy ul. Tynieckiej w Krakowie, oraz dla Domu dla Niewidomych Mężczyzn w Niepołomicach. Maluje akwarele z przeznaczeniem na aukcję na rzecz Ośrodka. Wspiera uczniów z ubogich rodzin.Pani Anna angażuje się w pomoc dla dziecięcego Hospicjum Cordis w Mysłowicach. Uświetnia poetyckimi recitalami hospicyjne uroczystości, spotyka się z młodzieżą przybliżając jej problematykę hospicyjną. Pani Anna wykłada na kilku Uniwersytetach Trzeciego Wieku, recytuje wiersze, prowadzi warsztaty.  Pani Anna, jako znana artystka – pełni rolę ambasadora Ośrodka w mediach. Pani Anna Lutosławska-Jaworska otrzymujenagrodę im. Ireny i Karola Dowoyna-Sylwestrowiczówza„wieloletnią i rozległą działalność charytatywną na rzecz dzieci niewidzących oraz dotkniętych chorobami nowotworowymi.”. O nagrodę wnioskowała p. Joanna Dunikowska.

Ida Kamińska - laudacja

Pani Ida Kamińska z Jabłonnej, po przebytej chorobie nowotworowej raka szyjki macicy, poprzez założoną przez siebie fundację „Kwiat Kobiecości” prowadzi porady medyczne, akcje edukacyjne i propagandowe przekonując do badań cytologicznych i profilaktyki. Między innymi pani Ida zaproponowała dziennikarkom nakręcenie filmu, z trzema młodymi kobietami, które walkę z rakiem wygrały i chciały o tym mówić. Film ten został wyświetlony w pierwszym programie telewizji i wywołał lawinę telefonów do pani Idy. W ramach fundacji „Kwiat Kobiecości” dostępni są pod adresem komputerowym onkolodzy, psycholodzy i prawnicy, którzy radzą i pomagają. Przez kilka lat działania fundacji utworzyła się sieć pomocy, w ramach której wyleczone Panie zakładają w swoich miejscowościach punkty konsultacyjne. Już powstało 10 takich „pączków”. Za zwalczanie raka szyjki macicy pani Ida została Kobietą Roku 2011. Kapituła Fundacji Polcul przyznaje pani Idzie Kamińskiej nagrodę im. Krystyny i Boleslawa Singlerów za „zorganizowanie i prowadzenie Fundacji ‘Kwiat Kobiecości’ popularyzującej badania cytologiczne”. O nagrodę wnioskowała pani Anna Laddy Widajewicz. 

Nasi laureaci

Edward Wiśniewski

Pan Edward wraz z rodziną i innymi przesiedleńcami przyjechał z Wołynia do Legnicy. To niezniszczone działaniami wojennymi miasto, pięknie położone, z cennymi zabytkami architektury i z elegancką secesją nie cieszyło przymusowych mieszkańców. Czuli się tu niepewnie i samotnie. Bardzo młody wówczas pan Edward był jednak zachwycony krajobrazem, szybko znalazł swoją pasję i przyszły zawód. Góry wokół miasta zapraszały do wędrówek, nowi mieszkańcy z tych uroków nie korzystali, tęsknili do opuszczonych rodzinnych stron z zupełnie innym krajobrazem.

Więcej…

Alfred Michler

Pan Alfred Michler ze Złotoryi jest współzałożycielem i pierwszym prezesem istniejącego od 20 lat Towarzystwa Ziemi Złotoryjskiej.

Dzięki działalności Towarzystwa powstaje pod czujnym okiem pana Michlera szereg inicjatyw kulturalnych. M. in. powstaje Klub Nauczyciela, chór nauczycielski, szkoła sportowa, Ośrodek Dokumentacji i Opracowania

 

Więcej…