Ryszard Bitowt - laudacja

Pan  Ryszard Bitowt z Mrągowa na Mazurach, jest popularyzatorem i badaczem dziejów Mrągowa i Ziemi Mrągowskiej. Jest autorem licznych opracowań i artykułów dotyczących Ziemi Mrągowskiej. Popularyzuje wśród dzieci, młodzieży i dorosłych jej kulturę, historię i tradycje. Opracował materiały na temat legend Ziemi Mrągowskiej. Jest założycielem teatrzyku dla dzieci „Wieś bliżej teatru”. Prowadzi w Stowarzyszeniu „Zielone dzieci” cykliczne pogadanki na temat kultury i historii Ziemi Mrągowskiej i ziem kresowych, z których pochodzą liczni mieszkańcy Ziemi Mrągowskiej. Kapituła Fundacji Polcul przyznaje panu Ryszardowi Bitowtowi nagrodę za „badanie i popularyzowanie dziejów Mrągowa i Ziemi  Mrągowskiej”. O nagrodę wnioskowała pani Teresa Siwak.

Stanisław Schubert - laudacja

Pan Stanisław Schubert z Jeleniej Góry, założyciel i prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze. Od ponad 10 lat działa w założonym przez siebie Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Jest twórcą wielu inicjatyw służących osobom wykluczonym i poszkodowanym przez choroby. Sejmik stał się forum upominania się u władz miejskich o pomoc dla niemałej ale zepchniętej na margines społeczny grupy osób niepełnosprawnych. Lista załatwionych przez p. Schuberta spraw jest długa i bardzo różnorodna. Wymienić tu należy różne rodzaje pomocy prawnej, lekarskiej, mediacyjnej, psychologicznej, pomocy w poszukiwaniu pracy, pomocy diabetykom, pomoc osobom po usunięciu krtani i wiele innych. Jego zasługą jest też wyznaczenie specjalnych tras turystycznych dla osób poruszających się o kulach, na wózkach i w podeszłym wieku. Jako rzecznik Osób Niepełnosprawnych uczestniczy w naradach w Urzędzie Miasta, i przypomina o konieczności realizacji obietnic ułatwiających życie osobom niepełnosprawnym.

Fundacja Polcul przyznaje Panu Stanisławowi Schubertowi nagrodę im. Staszki Kuratczyk i Zochy Nawojowskiej za „założenie Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych i inne inicjatywy służące ludziom wykluczonym i poszkodowanym przez choroby”. O nagrodę wnioskowała konsultantka Polculu pani Anna Laddy-Widajewicz

 

Nasi laureaci

Przemysław Pasek

Wyróżniony w jesieni 2010

Założenie i prowadzenie kulturalno-edukacyjnej fundacji "Ja Wisła".

Przemysław Pasek, mieszkaniec Dolnego Mokotowa od lat związany z wodą i ekologią, organizator wielu wydarzeń kulturalno-edukacyjnych przybliżających mieszkańcom Warszawy, a w szczególności młodzieży, Wisłę i jej nabrzeża.
Przemka Paska hobby, fascynacją i nieustającym zainteresowaniem jest Wisła, rzeka nad którą się wychował. Brał udział w imprezach organizowanych przez mamę nauczycielkę i organizatorkę wiślanych spływów kajakowych. Z żalem obserwował, jak Warszawa odwraca się od rzeki a brudne nabrzeża są jedynie miejscem spotkań marginesu społecznego.

 

Więcej…

Ewa Stachowska

Ewa Stachowska jest animatorem kultury regionalnej w Miasteczku Krajeńskim, propagatorem kultury miejsca historycznego Krajna, twórcą Zespołu Teatralnego dla Młodzieży „Jestem” i Zespołu Dziecięcego „Bez Nazwy”. Jest działaczką oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego istniejącego przy Uniwersytecie Ludowym w Krajnie, inicjatorką i organi-zatorką od 7 lat corocznej imprezy pt. „Biesiady Krajeńskie”. 11 lat temu zapoczątkowała i do tej pory prowadzi spotkania poetyckie „Intencje Serca”, na prawach konkursu do eliminacji wojewódzkich i do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Sacrum w literaturze”. Sama pisze wiersze, jest współtwórczynią „Gazetki Krajeńskiej”.
Więcej…