Tomasz Kloc - laudacja

Młodszy chorąży sztabowy w stanie spoczynku Pan Tomasz Kloc z miejscowości Dołuje koło Szczecina, był pierwszym ciężko rannym polskim żołnierzem w Iraku. Przeszedł długą drogę leczenia szpitalnego, wiele operacji i zabiegów rehabilitacyjnych. Ale najbardziej uciążliwą okazała się „walka” o prawo do odszkodowania, renty i powrotu do pracy poza wojskiem. By ulżyć kolegom w podobnej sytuacji pan Tomasz Kloc wraz z panem Leszkiem Stępniem założyli Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. Pan Tomasz jest obecnie prezesem tego stowarzyszenia. Jego celem jest niesienie pomocy psychologicznej, materialnej i prawnej, żołnierzom uczestnikom misji i ich rodzinom. Stowarzyszenie ma już wiele osiągnięć. Między innymi z jego inicjatywy została wprowadzona w życie ustawa o statusie poszkodowanego żołnierza w służbie zawodowej, która gwarantuje zatrudnienie w armii, stałą opiekę medyczną i rehabilitację w wojskowej służbie zdrowia. Z pomocy korzysta obecnie około 250 weteranów. Pan Tomasz prowadzi również działania na rzecz zmian prawnych i pomocy dla żołnierzy rannych i poszkodowanych w trakcie misji, a także reprezentuje środowisko wobec organów państwowych i wojskowych. Prowadzi spotkania z młodzieżą, na których omawia udział żołnierzy w misjach zagranicznych, rolę weteranów w kształtowaniu postaw patriotycznych, organizuje turnusy terapeutyczne dla weteranów i ich rodzin, a także wakacje i zimowiska dla dzieci żołnierzy –ofiar wojny.

Fundacja Polcul przyznaje Panu Tomaszowi Klocowi nagrodę im. Krystyny i Bolesława Singlerów za „współudział w założeniu i pracę w Stowarzyszeniu Rannych i Poszkodowanych w Misjach  Wojskowych Poza Granicami Kraju”. O nagrodę wnioskowała konsultantka Polculu pani Teresa Siwak

Jolanta Grabowska - Markowska - laudacja

Dzięki Pani Dr Jolancie Grabowskiej- Markowskiej z Mysłowic powstało w 1990 roku Hospicium Cordis. Przez 4 lata wolontariusze opiekowali się chorymi w ich domach. Następnie został wyremontowany Dom Hospicyjny w Mysłowicach, w którym wyodrębniono w roku 1998 hospicjum dziecięce. W roku 2009 został otwarty segment B Nowego Domu Hospicium Cordis zbudowany ze środków zdobytych przez Społeczne Towarzystwo Hospicium Cordis w Katowicach, a w 2011 – segment A z dotacji unijnych. Ten wspaniale wyposażony obiekt powstał dzięki sile i determinacji Pani Dr Jolanty Grabowskiej-Markowskiej i osób, które do tej idei przekonała. Zespół terapeutyczny i ogromna rzesza wolontariuszy spełniają, oprócz opieki nad pacjentami w stanie terminalnym, także marzenia pacjentów, wspólnie obchodzą uroczystości, organizują kolonie dla dzieci osieroconych itp.

Fundacja Polcul przyznaje Pani Dr Jolancie Grabowskiej-Markowskiej nagrodę im. Ireny i Karola Sylwestrowiczów za „stworzenie pierwszego na Śląsku stacjonarnego hospicjum dla  dorosłych i pierwszego w Polsce stacjonarnego hospicjum dziecięcego”. O nagrodę wnioskowała pani Joanna Dunikowska

Nasi laureaci

Edward Wiśniewski

Pan Edward wraz z rodziną i innymi przesiedleńcami przyjechał z Wołynia do Legnicy. To niezniszczone działaniami wojennymi miasto, pięknie położone, z cennymi zabytkami architektury i z elegancką secesją nie cieszyło przymusowych mieszkańców. Czuli się tu niepewnie i samotnie. Bardzo młody wówczas pan Edward był jednak zachwycony krajobrazem, szybko znalazł swoją pasję i przyszły zawód. Góry wokół miasta zapraszały do wędrówek, nowi mieszkańcy z tych uroków nie korzystali, tęsknili do opuszczonych rodzinnych stron z zupełnie innym krajobrazem.

Więcej…

Dariusz Miliński

Wyróżnienie wiosna 2012

Powołanie „Stowarzyszenia Wspierania Kultury Wiejskiej Pławna 9” oraz założenie „Grupy Artystycznej Pławna 9”.
Dariusz Milińki założyciel grupy artystycznej "Pławna 9", od 18 lat niestrudzony animator wspierania i organizowania kultury wiejskiej. Stworzył on bajkowy świat dla dzieci, który propaguje legendy dolnośląskie i ukazuje trud rzemiosła. Angażuje okoliczną młodzież w coroczne występy teatralne i organizuje rodzinne plenery artystyczne dla wszystkich chętnych.

Więcej…