Ilona i Eugeniusz Gosiewscy - laudacja

Państwo Ilona i Eugeniusz Gosiewscy z Wrocławia zajmują się w założonym przez nich Stowarzyszeniu Odra-Niemen pogłębianiem edukacji historycznej wśród młodzieży, dialogiem między Polakami w Kraju i zagranicą i pomocą kombatantom na Kresach. Stowarzyszenie Odra-Niemen organizuje liczne akcje mające na celu pomoc Polakom na Wschodzie, przekazuje paczki żywnościowe, uczestniczy w dialogu z mniejszościami narodowymi na Wschodzie i propaguje postawy obywatelskie. Działalność Państwa Gosiewskich opiera się na młodych wolontariuszach, rekrutujących się ze szkół w 13 województwach, w których organizowane są przez nich konkursy wiedzy historycznej i spotkania z kombatantami.

W dobie gdy lekcje historii w szkołach są mocno okrojone to działalność edukacyjna Państwa Gosiewskich ma ogromne znaczenie, a pomoc świadczona innym uczy empatii. Kontakt młodzieży z młodzieżą zza wschodniej granicy ma wymiar wychowawczy.

Fundacja Polcul przyznaje Państwu Ilonie i Eugeniuszowi Gosiewskim nagrodę za „powołanie i prowadzenie Stowarzyszenia Odra-Niemen we Wrocławiu.” O nagrodę wnioskowała konsultantka Polculu pani Agnieszka Szozda.

Waldemar Domański - laudacja

Pan Waldemar Domański z Krakowa - twórca Biblioteki Polskiej Piosenki i inicjator Lekcji Śpiewania „Radosna Niepodległości”, w których Krakowianie w święto Niepodległości i w rocznicę Konstytucji 3 Maja wykonują wspólnie na Rynku Głównym Krakowa pieśni i piosenki patriotyczne. „Lekcje śpiewania” odbywają się podczas różnych patriotycznych okazji. W Ośrodku Kultury Biblioteka Piosenki Polskiej prowadzonym przez Pana Waldemara Domańskiego powstała także baza danych wszystkich muzyków, kompozytorów, zespołów i chórów działających na terenie Małopolski. Pan Waldemar powołał „Towarzystwo Śpiewacze”, „Rozśpiewaną Szkołę”, akcję zbiórki starych płyt pod kryptonimem „Szanujmy wspomnienia – nie wszystko do kosza”. Najnowsze pomysły pana Waldemara Domańskiego to akcja na rzecz przywrócenia właściwej liczebności ptaków miejskich poprzez montowanie budek lęgowych, oraz działania pod hasłem „Radni dla bezradnych”. Pan Waldemar dał się poznać jako mistrz w budowaniu wspólnoty, poczucia więzi i współdziałania ponad podziałami.   

Na wniosek pani Joanny Dunikowskiej Kapituła Fundacji Polcul przyznaje panu Waldemarowi Domańskiemu nagrodę za „stworzenie Biblioteki Polskiej Piosenki, zorganizowanie Lekcji Śpiewania i innych akcji społecznych na rzecz Krakowa”. 

Nasi laureaci

Joanna Gil-Śleboda

Pani Joanna – animatorka życia kulturalnego w środowisku wsi kaszub-skich, założycielka teatrzyków dla dzieci, młodzieży i dorosłych, m.in. „Iskierka”, „Kukułka i Spółka” i „Byleco”, organizatorka wieczorów poetyckich, konkursów przyrodniczych i plastycznych, „Leśnej szkoły pod jodłami” – odkryła XIX-wieczny cmentarz leśników niemieckich na Bukowej Górze w Pysznie, który z jej inicjatywy i przy jej udziale, uporządkowano. Współuczestniczka komitetu odbudowy XVIII-wiecznego szachulcowego kościoła ewangelickiego w Trzcinnej i wielu innych inicjatyw. Zorganizowała i uczestniczyła w uporządkowaniu zabytkowego parku przypałacowego w Dretyniu.

Więcej…

Ilona i Eugeniusz Gosiewscy

Wyróżnienie wiosna 2013

Powołanie i prowadzenie Stowarzyszenia ODRA – NIEMEN we Wrocławiu

Ilona i Eugeniusz Gosiewscy przez dziewięć lat współpracowali z Dolnośląskim Stowarzyszeniem Wspólnoty Polskiej, zbierali i zawozili dary dla Polaków na Ukrainie, Białorusi i Litwie, poznawali ludzi i ich potrzeby. Poprzez p. Teresę Sobol zetknęli się z kpt. Weroniką Sebastianowicz, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi i podczas rozmowy dowiedzieli się, jakie wsparcie jest najbardziej potrzebne jej podopiecznym kombatantom.

Więcej…