Matina Bocheńska - laudacja

Pani Matina Bocheńska z kilkoma osobami założyła i obecnie prowadzi zespół folklorystyczny „Grupa Teatralna Warszawiaki”. Zespół ten propaguje odchodzący w przeszłość warszawski folklor i historię przedwojennej Warszawy, a szczególnie Pragi. Poprzez monologi i piosenki przypomina dawnych mieszkańców Pragi i Czerniakowa. Zespół występuje na ulicy i w podwórkach starych kamienic. Jak przed laty ich mieszkańcy rzucają wykonawcom zwinięte w papierek monety. Zdarza się, że starsze osoby przystają na ulicy i słuchają tych starych podwórkowych szlagierów ze łzami w oczach. Warszawskie tematy czerpią z podwórkowych ballad, piosenek Stanisława Grzesiuka, Jaremy Stępowskiego i przedwojennych kabaretów.   

Kapituła Fundacji Polcul przyznaje pani Marii Bocheńskiej nagrodę za „założenie i prowadzenie zespołu folklorystycznego ‘Grupa Teatralna Warszawiaki’”. O nagrodę wnioskowała pani Anna Laddy Widajewicz

Anna Federowicz - laudacja

Pani Anna Fedorowicz jest nagrodzona za całokształt działalności społecznej, obywatelskiej i pro-demokratycznej w ciągu ostatnich 40 lat, a w szczególności za budowanie środowiskowych więzi, upamiętnianie tradycji demokratycznych oraz propagowanie pluralizmu i tolerancji w życiu codziennym.

Niewielu społeczników może poszczycić się tak piękną kartą jak Pani Anna Fedorowicz. Jej działalność dysydencka w latach komunizmu, a także jej dokonania w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i Ich Rodzinom, są ogólnie znane. Mniej znane są jej inicjatywy z lat późniejszych, takie jak budowania pomników i tablic upamiętniających demokratycznych i wolnościowych działaczy: Jana Nowaka Jeziorańskiego, Halinę Mikołajska i Ankę Kowalska; udział w stworzeniu Centrum Informacji im. Jana Nowaka Jeziorańskiego, zainicjowanie akcji stworzenia Muzeum Komunizmu, a także niestrudzona pomoc ludziom chorym i potrzebującym. Jest jednym z najbardziej cenionych architektów społeczeństwa obywatelskiego w środowisku warszawskiej inteligencji, wybitnym twórcą i obrońcą solidarnościowego etosu i wolnościowych tradycji, a przede wszystkim przykładem wrażliwości społecznej i społecznego zaangażowania.

Nasi laureaci

Joanna Gil-Śleboda

Pani Joanna – animatorka życia kulturalnego w środowisku wsi kaszub-skich, założycielka teatrzyków dla dzieci, młodzieży i dorosłych, m.in. „Iskierka”, „Kukułka i Spółka” i „Byleco”, organizatorka wieczorów poetyckich, konkursów przyrodniczych i plastycznych, „Leśnej szkoły pod jodłami” – odkryła XIX-wieczny cmentarz leśników niemieckich na Bukowej Górze w Pysznie, który z jej inicjatywy i przy jej udziale, uporządkowano. Współuczestniczka komitetu odbudowy XVIII-wiecznego szachulcowego kościoła ewangelickiego w Trzcinnej i wielu innych inicjatyw. Zorganizowała i uczestniczyła w uporządkowaniu zabytkowego parku przypałacowego w Dretyniu.

Więcej…

Stanisław Schubert

Wyróżnienie wiosna 2013

Założyciel i prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych i Miejski Rzecznik Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze.

        Stanisław Schubert Poznaniak, w zniszczonej przez wojnę Jeleniej Górze znalazł swoje miejsce na ziemi. Tu założył rodzinę i miał ciekawą pracę. Wypadek samochodowy,  poważne jego skutki i w konsekwencji zderzenie się z codziennymi trudnościami wyzwoliły  u niego  niebywały imperatyw działań społecznych.

Więcej…