Andrzej Folwarczny - laudacja

Pan Andrzej Folwarczny nagrodzony jest za niestrudzoną i skuteczną działalność na rzecz zbliżenia Polaków i Żydów w ramach stworzonego przez siebie Forum Dialogu Miedzy Narodami, za przeciwdziałanie nietolerancji i ksenofobii i za edukacje młodzieży w duchu przyjaźni i wzajemnego szacunku.

            Pan Andrzej Folwarczny jest nie tylko inicjatorem Forum Dialogu – największej i najstarszej polskiej organizacji pozarządowej promującej dialog polsko-żydowski – ale także posłem na Sejm w latach 1997-2001, przewodniczącym Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej, a przede wszystkim edukatorem ludzi młodych. Pracuje niestrudzenie z młodzieżą z całej Polski pomagając im poznać wspólną, ponad 1000-letnią historie Polaków i Żydów, uwrażliwić ich na wspólne wątki kultury, zwalczać uprzedzenia i fałszywe stereotypy. W programach Forum uczestniczyło już ponad 1000 młodych ludzi ze wszystkich części Polski.

            Pan Andrzej Folwarczny promuje także dialog polsko-żydowski za granicą, szczególnie w USA i Australii, gdzie jest znany i podziwiany jako nasz ambasador porozumienia i przyjaźni. Wyrazem uznania dla jego ogromnych zasług było odznaczenie w 2015 roku Orderem Odrodzenia Polski.

Gabriela Gibas-Psuturi - laudacja

Pani Gabriela Gibas-Psuturi nagrodzona jest przez Fundacje Polcul za założenie oraz długoletnie prowadzenie Żywieckiej Fundacji Rozwoju, promującej lokalne inicjatywy rozwojowe, wzmacniającej więzi środowiskowe, mobilizującej szczególnie ludzi młodych do społecznego zaangażowania na rzecz regionu.

Jest powszechnie znana i podziwiana jako animatorka społeczeństwa obywatelskiego na poziomie lokalnym. Po ukończeniu studiów zaangażowała się w Akademii Innowatorów Społecznych Ashoka, budując partnerskie relacje pomiędzy lokalnymi społecznikami, ludźmi biznesu i środowiskami akademickimi. Plonem tych działań były przeliczne projekty, takie jak „Moja Ulica – Zapomniana”, „Żywiec bez czadu”, czy „Edukacja na Wesoło”. Dzięki użyciu nowoczesnych technologii, jej działalność przyciąga młodzież. Ten technologiczny talent przekłada się także na sukcesy w uzyskiwaniu funduszy społecznych, odpisów podatkowych, międzynarodowych kontaktów (szczególnie z Gruzją), co wpływa na ogromne ożywienie całej społeczności lokalnej.

Nasi laureaci

Edward Wiśniewski

Pan Edward wraz z rodziną i innymi przesiedleńcami przyjechał z Wołynia do Legnicy. To niezniszczone działaniami wojennymi miasto, pięknie położone, z cennymi zabytkami architektury i z elegancką secesją nie cieszyło przymusowych mieszkańców. Czuli się tu niepewnie i samotnie. Bardzo młody wówczas pan Edward był jednak zachwycony krajobrazem, szybko znalazł swoją pasję i przyszły zawód. Góry wokół miasta zapraszały do wędrówek, nowi mieszkańcy z tych uroków nie korzystali, tęsknili do opuszczonych rodzinnych stron z zupełnie innym krajobrazem.

Więcej…

Przemysław Pasek

Wyróżniony w jesieni 2010

Założenie i prowadzenie kulturalno-edukacyjnej fundacji "Ja Wisła".

Przemysław Pasek, mieszkaniec Dolnego Mokotowa od lat związany z wodą i ekologią, organizator wielu wydarzeń kulturalno-edukacyjnych przybliżających mieszkańcom Warszawy, a w szczególności młodzieży, Wisłę i jej nabrzeża.
Przemka Paska hobby, fascynacją i nieustającym zainteresowaniem jest Wisła, rzeka nad którą się wychował. Brał udział w imprezach organizowanych przez mamę nauczycielkę i organizatorkę wiślanych spływów kajakowych. Z żalem obserwował, jak Warszawa odwraca się od rzeki a brudne nabrzeża są jedynie miejscem spotkań marginesu społecznego.

 

Więcej…