Dzulietta Kiworkowa i Emma Kiworkowa-Raczkowska - laudacja

Panie Dzulietta Kiworkowa i Emma Kiworkowa-Raczkowska, corka Pani Dzulietty, nagrodzone są za bezinteresowną i niezwykle skuteczną stomatologiczna opiekę i leczenie dzieci w Polsce i Armenii.

Obie Panie działają w ramach Fundacje „Wiewiórki Julii”, która to Fundacje same założyły i same prowadzą – jako Prezes i Wiceprezes. Fundacja organizuje leczenie dentystyczne dzieci z ubogich rodzin i domów Dziecka w małych miasteczkach i na wsi. Współpracują z nią liczni stomatolodzy-społecznicy wciągnięci do pracy przez Panią Dziuliette i Pania Emme. Do ich najbardziej znanych inicjatyw należał zakup i wyposażenie mobilnego Dentobusa kursującego po całej Polsce.

Pani Dzulietta trafiła do Polski 30 lat temu, po studiach dentystycznych w Stawropolu, gdzie urodziła się i uczęszczała do szkoły jej córka, Emma Kiworkowa-Raczkowska. Pani Emma zdobyła stypendium w USA, ukończyła stomatologie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, a doktoryzowała się w Lublinie. Obie Panie mają opinie doskonałych specjalistek i zaangażowanych społeczników nie tylko w Polsce, ale także w Armenii skąd pochodzi ich rodzina. Co jakiś czas latają do Erewania by leczyć zęby dzieciom w tamtejszych Domach Dziecka oraz szkolić młodych stomatologów.

Doktor Krystyna Kobel-Buys - laudacja

Pani Doktor Krystyna Kobel-Buys jest nagrodzona za wybitne osiągniecia w pracy na rzecz osób niepełnosprawnych na Dolnym Śląsku, a szczególnie za promowanie kompleksowej rehabilitacji tych osób.

Jest wybitna lekarka-neurologiem i działaczką w środowisku osób niepełnosprawnych. Wraz ze swoją matką i siostrą założyły w 1992 roku w Mikoszowie Stowarzyszenie Świętego Celestyna pomagające osobom niepełnosprawnym. Jest to unikalny ośrodek, w którym osoby niepełnosprawne są leczone, rehabilitowane, uczone oraz zatrudniane. Dr Kobel-Buys jest również uznanym naukowcem-specjalistą od porażenia mózgowego. W centrum Rehabilitacji i Neuropsychiatrii, gdzie pracuje, organizuje konferencje naukowe, sympozja oraz szkolenia. Za swoje zasługi na polu medycznym i społecznym była wielokrotnie nagradzana, wyróżniana i dekorowana, m. in. Krzyżem Kawalerskim, tytułem „Lekarza Roku 2000”, „Lekarza Niezwykłego Roku 2006”, oraz Europejska Nagroda Obywatelska przyznana przez Parlament Europejski dla Stowarzyszenia Sw. Celestyna. Równie doceniany jest jej talent w przyciąganiu wolontariuszy. Jej zaangażowanie, wrażliwość i niezwykła osobowość zjednują jej przyjaciół i współpracowników, a jej przykład promieniuje na cale środowisko medyczne.

Nasi laureaci

Krystyna Starczewska

Krystyna Starczewska ur. w 1937 r., polonistka, filozof, dyrektorka I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego "Bednarska" do 2004, od 2004 Społecznego Gimnazjum nr 20 "Raszyńska". W latach 70. współtworzyła półoficjalny ruch psychologii humanistycznej w Polsce. Współpracowała z Komitetem Obrony Robotników, w 1981 r. została szefową dwutygodnika "Kos". W 1980 r. wraz z Zespołem Ekspertów Oświaty przygotowała dokument, który stał się podstawą do negocjowania reformy z ówczesnym Ministerstwem Oświaty. W 1989 r. brała udział w obradach Okrągłego Stołu . W tym samym roku zakłada swoją szkołę społeczną "na przekór komunie", jak głosi Pieśń Szkolna. Nagrodzona przez Fundacje Polcul w latach '80-tych pod pseudonimem Katarzyna Uroń, nagroda nr. 402.  

 

O Krystynie Starczewskiej, dyrektorce I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie pisze Jacek Hugo-Bader – artykuł z Gazety Wyborczej – Wysokich Obcasów z dn. 28 sierpnia 1999.

Więcej…

Ilona i Eugeniusz Gosiewscy

Wyróżnienie wiosna 2013

Powołanie i prowadzenie Stowarzyszenia ODRA – NIEMEN we Wrocławiu

Ilona i Eugeniusz Gosiewscy przez dziewięć lat współpracowali z Dolnośląskim Stowarzyszeniem Wspólnoty Polskiej, zbierali i zawozili dary dla Polaków na Ukrainie, Białorusi i Litwie, poznawali ludzi i ich potrzeby. Poprzez p. Teresę Sobol zetknęli się z kpt. Weroniką Sebastianowicz, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi i podczas rozmowy dowiedzieli się, jakie wsparcie jest najbardziej potrzebne jej podopiecznym kombatantom.

Więcej…