Dorota Komornicka - laudacja

Pani Dorota Komornicka jest nagrodzona za inicjatywy w społeczności lokalnej, szczególnie za stworzenie Funduszu, który finansuje oddolne lokalne inicjatywy i organizacje w jej „malej ojczyźnie” w rejonie Bystrzycy Kłodzkiej.

Z wyksztalcenia jest inżynierem zootechnikiem, prace zaczęła w hodowli owiec, ale jej pasją jest działalność społeczna, która podbudowała fachowa praktyka jako stypendystka Departamentu Stanu USA. Pani Dorota jest założycielką i prezesem Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika, który finansuje lokalne inicjatywy edukacyjne, kulturalne, sportowe, budujące tolerancje i ochrony środowiska. Fundusz sfinansował miedzy innymi ponad 900 stypendiów dla dzieci i młodzieży, urządził 10 gabinetów rehabilitacyjnych, pomógł wyremontować lokalne zabytki, otworzyć świetlice oraz wydać szereg publikacji promujących lokalną historie.

Jak większość urodzonych społeczników, Pani Dorota Komornicka jest także magnesem dla innych społeczników. Skupia wokół siebie krąg lokalnych wolontariuszy – znanych jako „górale” – wskrzeszając wspólnotowe tradycje sudeckie. W swoim środowisku nazywana jest „inspiratorem spośród gór”.

Iwona Nawara - laudacja

Pani Iwona Nawara nagrodzona jest za działalność na rzecz chorych na nowotwory oraz za zainicjowanie i współtworzenie w Krakowie pierwszego w Polsce stacjonarnego Centrum Psychoonkologii.

Od początku swej pracy jako psycholog, Pani Iwona Nawara prowadziła grupę wsparcia dla pacjentów i ich rodzin, a po kilku latach pracy objęła prezesurę Stowarzyszenia Wspierania Onkologii „Unicorn” poświęcając się zdobywaniu funduszy, planowaniu szkoleń i rozszerzaniu zakresu pracy Stowarzyszenia. Trzeba podkreślić, ze wszystkie te osiągniecia nie przeszkodziły jej w założeniu rodziny, urodzeniu i wychowaniu trojga dzieci, z których jedno cierpi na porażenie mózgowe. Wymaga to heroicznego wysiłku i ogromnego poświecenia. Pani Iwona Nawara także inspiruje i przyciągaj do pracy społecznej innych. Ta silą inspiracji pozwoliła Pani Iwonie stworzyć ogromny „łańcuch ludzi dobrej woli”, wyremontować budynek przekazany przez Wojewodę Małopolskiego i otworzyć pierwsze w Polsce stacjonarne Centrum Psychoonkologii „Zielony Dół” wspierające fachowo pacjentów chorych na raka i ich rodziny. Większość jego pracowników to wolontariusze – ludzie zainspirowani przez Panią Iwonę Nawarę.

Nasi laureaci

Teresa i Marta Sawickie

Pani Teresa jest o pięć lat starsza od swojej siostry Marty. Kłopoty ze zdrowiem ma od dzieciństwa; serce, astma, cukrzyca, nerki. Marzyła o me-dycynie, ale rodzice odradzali w obawie, że to zbyt trudne studia dla choro-witej dziewczyny. Skończyła więc rusycystykę. Równocześnie, w tajemnicy jako wolny słuchacz, uczestniczyła w zajęciach studium pielęgniarskiego. Zdobytą w ten sposób wiedzę od razu wykorzystywała, opiekując się kilko-ma samotnymi, chorymi osobami. Zawsze czuła silną potrzebę pomagania. Z tej potrzeby powstała w 1980 r. Kuchnia.

Więcej…

Dorota Parzymies

Wyróżnienie wiosna 2012

Założenie i prowadzenie Fundacji "Ocalenie" pomagającej Polakom w Gruzji i uchodźcom  Zakaukaskim w Polsce i na Wschodzie.
Dorota Parzymies od ponad dziesięciu lat prowadzi Fundację "Ocalenie", ktorej działalność nastawiona była na pomoc osobom polskiego pochodzenia na Zakaukaziu,
tj. w Armenii, Azerbejdżanie i Gruzji. A od 2002 również uchodźcom Zakaukaskim w Polsce.

Więcej…