Andrzej Rukowicz - laudacja

Pan Andrzej Rukowicz nagrodzony jest za wieloletnią działalność na rzecz ratowania zabytków architektury drewnianej i za propagowanie historii regionu otwockiego.

Jest absolwentem ASP, ale jego pasją życiową od czasu wczesnej młodości była architektura drewniana uwieczniona przez Gałczyńskiego jako styl „świderermajer”. Pan Andrzej Rukowicz odnajduje ocalałe domy oraz uświadamia mieszkańców i władze lokalne o ich wartości. Organizuje także – zawsze bezinteresownie – wystawy i spotkania artystyczne. Był organizatorem odrestaurowanego pociągu parowego na oraz licznych wystaw fotograficznych. Był także projektodawcą i współtwórcą pocztówek i kalendarzy promujących stare budownictwo regionu. Za swoja działalność Pan Andrzej Rutkowicz otrzymał w ubiegłym roku nagrodę m. St. Warszawy.

Henryk Sikora - laudacja

Pan Henryk Sikora jest nagrodzony za długoletnia działalność na rzecz popularyzowania ideałów Solidarności w Australii i w Polsce, za promowanie osiągnieć wolnej i demokratycznej Polski w Australii, za działalność charytatywną na rzecz szpitali dziecięcych, oraz za działalność edukacyjna promująca wartości pluralizmu, solidarności społecznej i tolerancji.

Pan Henryk Sikora był jednym z najaktywniejszych działaczy związkowej części ruchu Solidarności. W 1983 roku przybył wraz z rodzina do Australii gdzie natychmiast zaczął organizować pomoc dla Polski i poparcie dla Solidarności. Prowadzone przez niego Biuro Koordynacyjne NSZZ Solidarność stało się centrum promującym ideały Solidarności. Przedłużeniem tej działalności – już po odzyskaniu przez Polskę suwerenności – było stworzenie Australijskiego Funduszu Solidarności z Polską, którego pan Henryk był współzałożycielem i sekretarzem wykonawczym. Fundusz przekazał polskim szpitalom dziecięcym sprzęt medyczny i lekarstwa wartości ok. 1 miliona dolarów. Pan Henryk był także współzałożycielem Australijskiego Instytutu Spraw Polskich i współorganizatorem wielu wizyt w Australii wybitnych Polaków. Po powrocie do Polski w 2003 roku włączył się w działalność edukacyjno-promocyjna, najpierw w ramach Centrum Fundacji Solidarności, a później w Instytucie Lecha Wałęsy. Jest niestrudzonym organizatorem konferencji, sympozjów i wystaw promujących wartości solidarnościowego ruchu, szczególnie wśród młodzieży.

Nasi laureaci

Edward Kupiec i Jolanta Szade

Pan Edward, z zawodu stolarz rzemieślnik, jest wszechstronnie uzdolnionym artystą. Rzeźbi, pisze wiersze, zajmuje się metaloplastyką i witrażem. Swoje pasje i zdolności przekazuje dzieciom i młodzieży w nowotomyskiej świetlicy socjoterapeutycznej. Zaobserwował, że młodzież po odrobieniu lekcji w świetlicy, ma sporo wolnego czasu i nudzi się. Zgłosił się do kierowniczki świetlicy i zaproponował zorganizowanie warsztatów techniczno-artystycznych dla chłopców. Szybko okazało się, że jego umiejętności i łatwość w nawiązywaniu kontaktów z podopiecznymi, pomysłowość i konsekwencja przyciągnęła dzieci i młodzież.

Więcej…

Maria Bogdanowicz-Owczarek

Wyróżnienie jesień 2012

Założenie i prowadzenia Towarzystwa Charytatywnego im. Św. Marcina w Warszawie.

     Pani Maria Bogdanowicz-Owczarska w latach osiemdziesiątych działała w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom, który spontanicznie powstał przy kościele św. Marcina 17 grudnia 1981 roku, poczym został objęty patronatem prymasa Józefa Glempa,. Po rozwiązaniu Komitetu, wspólnie z p. Marią Suchocką, zaangażowała się w pracę w Towarzystwie Pomocy im. św. Brata Alberta, gdzie działała do 1994 roku.

 

Więcej…