Agnieszka Cahn - laudacja

Pani Agnieszka Cahn jest nagrodzona za upamiętnianie historii myślenickich Żydów i długoletnią działalność na rzecz tolerancji.

Pani Agnieszka jest absolwentką polonistyki na UJ, pracowniczka NGO i animatorką życia społecznego. Po dłuższym pobycie w Anglii, gdzie poślubiła Anglika, Martina Cahna, osiedliła się w Myślenicach. Tam współorganizowała Stowarzyszenie Wspólnota Myślenice, w którym pełni role wiceprezesa. Stowarzyszenie wkrótce rozszerzyło swoją działalność na propagowanie wielokulturowej historii regionu, w tym badanie historii myślenickich Żydów. Projekt Pani Agnieszki ‘Myślenice Obojga Narodów’, upamiętniający społeczność żydowska, okazał się ogromnym sukcesem, a jednocześnie początkiem innych projektów promujących wielokulturowość i tolerancje. Działalność ta jest niezwykle cenna w przezwyciężaniu uprzedzeń etnicznych, zapełnianiu ‘białych plam’ w historii, oraz w budowaniu dialogu polsko-żydowskiego.

Maria Dąbrowska-Majewska - laudacja

Pani Maria Dąbrowska-Majewska jest nagrodzona za humanizacje życia poprzez tworzenie bibliotek sąsiedzkich propagujących czytelnictwo na terenie Warszawy, oraz za prace wychowawcza z więźniami w zakładach karnych.

Pan Maria ukończyła studia teatrologiczne i pedagogiczne, pracowała w korporacjach, Biurze Porad Obywatelskich i w przedszkolu, ale jej główna pasja życiowa – i ogromnym życiowym sukcesem – jest propagowanie czytelnictwa. Założona przez nią Fundacja ‘Zmiana’, oraz poł-formalne biblioteki sąsiedzkie szerzą nie tylko kulturę i czytelnictwo, ale także budują sąsiedzkie więzi społeczne. Przedłużeniem tej działalności jest praca pedagogiczna z więźniami okolicznych zakładów karnych. Należy podkreślić, ze Pani Maria jest nie tylko oddanym społecznikiem, ale także wspaniałym organizatorem inspirującym okolicznych wolontariuszy i zapaleńców. Jej działalność jest niezwykle wysoko oceniana przez władze lokalne i dyrekcje zakładów karnych – a przede wszystkim przez wszystkich, którzy doświadczyli jej poświecenia i życzliwości.

Nasi laureaci

Dorota Parzymies

Wyróżnienie wiosna 2012

Założenie i prowadzenie Fundacji "Ocalenie" pomagającej Polakom w Gruzji i uchodźcom  Zakaukaskim w Polsce i na Wschodzie.
Dorota Parzymies od ponad dziesięciu lat prowadzi Fundację "Ocalenie", ktorej działalność nastawiona była na pomoc osobom polskiego pochodzenia na Zakaukaziu,
tj. w Armenii, Azerbejdżanie i Gruzji. A od 2002 również uchodźcom Zakaukaskim w Polsce.

Więcej…

Aleksandra i Marcin Sawiccy

Państwo Sawiccy zrobili coś sprzecznego z nurtem obecnych czasów. Ze stolicy przenieśli się na prowincję. Na „głuchą” wieś ziemi żywieckiej. Pani Ola i pan Marcin są nauczycielami, ukończyli wydział pedagogiczny na Uniwersytecie Warszawskim, przez wiele lat pracowali  w niepublicznej szkole. Była to szkoła systemu Marii Montessori. Dyplomy pedagogiki Montessori uzyskali w Niemczech, w Kolonii. Pan Marcin ukończył wydział ekonomiczny SGH w Warszawie.

Więcej…