Marek Kwaterski - laudacja

Pan Marek Kwaterski jest nagrodzony za wieloletnią i skuteczna działalność na rzecz osób bezdomnych i uzależnionych.

Pan Marek jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia na rzecz Osób Bezdomnych ‘Fides’. Stowarzyszenie to, z pomocą władz Malborka, zapewnia opiekę lekarską, miejsca noclegowe, wyżywienie, a także terapie zajęciową i kursy adaptacyjne dla bezdomnych. Ich celem jest nie tylko doraźna pomoc, ale także przygotowanie podopiecznych do samodzielnego życia. Z pomocy Domu Fides skorzystało już setki ludzi. Prawie 40% z tych ludzi powróciło do społeczeństwa i odzyskało samodzielność, a wraz z nią osobistą godność. Jest to ogromny sukces, który zjednał Panu Markowi ogromny podziw uznanie w jego środowisku i w całym regionie.

Urszula Nowakowska - laudacja

Pani Urszula Nowakowska jest nagrodzona za prace na rzecz równouprawnienia kobiet i ochrony przed przemocą w rodzinie, a szczególnie za założenie fundacji “Centrum Praw Kobiet” niosącej wsparcie prawne i psychologiczne kobietom dotkniętym przemocą.

Pani Urszula angażowała się społecznie ‘od zawsze’. Kształciła się w tym kierunku i odbywała cenne staże zawodowe w USA. Po powrocie do Polski w 1994 roku powołała fundacje Centrum Praw Kobiet. Pod jej kierownictwem, fundacja i prowadzane przez Panią Urszule Centrum, odegrały ważną role w reformie prawa i organizacji pomocy dla ofiar przemocy rodzinnej. W Warszawie, Pani Urszula zorganizowała także schronisko dla 30 kobiet z dziećmi – ofiar przemocy. Cala pomoc – łącznie z poradami prawnymi - udzielana jest bezpłatnie. Uzupełnieniem tej działalności jest udział w międzynarodowych i krajowych konferencjach jako ekspert w Radzie Europy, a także praca legislacyjna i naukowa. Jest powszechnie znanym, cenionym i szanowanym społecznikiem.

Nasi laureaci

Edward Kupiec i Jolanta Szade

Pan Edward, z zawodu stolarz rzemieślnik, jest wszechstronnie uzdolnionym artystą. Rzeźbi, pisze wiersze, zajmuje się metaloplastyką i witrażem. Swoje pasje i zdolności przekazuje dzieciom i młodzieży w nowotomyskiej świetlicy socjoterapeutycznej. Zaobserwował, że młodzież po odrobieniu lekcji w świetlicy, ma sporo wolnego czasu i nudzi się. Zgłosił się do kierowniczki świetlicy i zaproponował zorganizowanie warsztatów techniczno-artystycznych dla chłopców. Szybko okazało się, że jego umiejętności i łatwość w nawiązywaniu kontaktów z podopiecznymi, pomysłowość i konsekwencja przyciągnęła dzieci i młodzież.

Więcej…

Matina Bocheńska

Wyróżnienie wiosna 2013

Założenie i prowadzenie zespołu folklorystycznego „Grupa Teatralna Warszawiaki”

    Maria Bocheńska, zwana przez wszystkich Matiną, zainteresowana historią, ludźmi i zafascynowana odchodzącym w przeszłość  folklorem warszawskiej ulicy, kilka lat temu /2006 r/ skrzyknąwszy równie młodych znajomych o różnych zawodach i zorganizowała zespół. Zespół nazwali „Grupa Teatralna Warszawiaki”. Zadaniem „Warszawiaków” jest przypominanie, albo pokazywanie poprzez monologi i piosenki, sposobu zachowania mieszkańców Pragi  i Czerniakowa. Występują na ulicy i w podwórkach starych kamienic.

Więcej…