Pani Beata Kwiecińska z Podłęża koło Niepołomic i pan Maciej Dąbrowski postanowili zrobić coś dobrego na rzecz lokalnej społeczności. W tym celu założyli Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych INSPIRO. Wśród wielu zrealizowanych pomysłów było:

- kino plenerowe;

- coroczna akcja „Uwolnij Marzenia” w ramach Święta Niepodległości, z balonikami z przywiązanymi do nich karteczkami z marzeniami;

- Niepołomicka Akademia INPIRO z cyklami wykładów o dorobku innych kultur i cywilizacji, i z kursami kaligrafii hebrajskiej i kursami tańców egzotycznych;

- projekt „Album Wspomnień”, konfrontujący fascynacje kulturalne trzech pokoleń;

- koncerty znanych piosenkarzy;

- Poezja Zbigniewa Herberta, w interpretacji znanych aktorów.

- Projekt „Podziel kwadrat” dla młodych architektów, w celu zaprojektowania wnętrza Domu Kultury, obejmujący konsultacje z 200-osobową społecznością INSPIRO. Pani Beata i pan Maciej uzyskali z Departamentu Mecenatu Państwa pieniądze na remont Domu Kultury. Żyła nim i pomagała cała społeczność Niepołomic. Zrewitalizowany Dom Kultury w Podłężu już działa. Obecnie odbywają się tam zajęcia których tematyka obejmuje szeroki zakres zainteresowań. Tygodniowo uczestniczy w nich ponad 500 osób.

Na wnioseknaszej konsultantki pani Joanny Dunikowskiej Kapituła Fundacji Polcul przyznaje Pani Beacie Kwiecińskiej i panuMaciejowi Dąbrowskiemu nagrody im. Eudoksji Rakowskiej za „założenie Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych INSPIRO o nowatorskim programie, i integrowanie społeczności lokalnej we wspólnych działaniach”