-
Maria Janik
Czytaj więcej: Maria JanikO Marii Janik można napisać bardzo dużo. Wiele lat pracowała w szkole w Opatowie, a po przejściu na emeryturę zaczęła obserwować świat z innej perspektywy. Miała dzieci, wnuki i była im potrzebna. Ale zobaczyła tych, których nikt nie chciał, bo byli niezaradni, chorzy, biedni i bezdomni. Takich ludzi jest dużo…
-
Edward Kupiec i Jolanta Szade
Czytaj więcej: Edward Kupiec i Jolanta SzadePan Edward, z zawodu stolarz rzemieślnik, jest wszechstronnie uzdolnionym artystą. Rzeźbi, pisze wiersze, zajmuje się metaloplastyką i witrażem. Swoje pasje i zdolności przekazuje dzieciom i młodzieży w nowotomyskiej świetlicy socjoterapeutycznej. Zaobserwował, że młodzież po odrobieniu lekcji w świetlicy, ma sporo wolnego czasu i nudzi się. Zgłosił się do kierowniczki świetlicy…
-
Edward Wiśniewski
Czytaj więcej: Edward WiśniewskiPan Edward wraz z rodziną i innymi przesiedleńcami przyjechał z Wołynia do Legnicy. To niezniszczone działaniami wojennymi miasto, pięknie położone, z cennymi zabytkami architektury i z elegancką secesją nie cieszyło przymusowych mieszkańców. Czuli się tu niepewnie i samotnie. Bardzo młody wówczas pan Edward był jednak zachwycony krajobrazem, szybko znalazł swoją…
-
Paweł Orlof
Czytaj więcej: Paweł Orlof„Osoby, które miały szansę edukacji i którym powiodło się w życiu mają obowiązek pomagać tym, którzy takiej szansy nie mieli”. To zdanie powiedział Paweł Orlof na listopadowym spotkaniu 2003 r. w czasie wręczania nagród Fundacji Polcul. Pan Paweł dzięki zdolnościom, ambicji i szczęściu ma udaną rodzinę, dobrą pracę i możliwości awansu.…
-
Aleksandra i Marcin Sawiccy
Czytaj więcej: Aleksandra i Marcin SawiccyPaństwo Sawiccy zrobili coś sprzecznego z nurtem obecnych czasów. Ze stolicy przenieśli się na prowincję. Na „głuchą” wieś ziemi żywieckiej. Pani Ola i pan Marcin są nauczycielami, ukończyli wydział pedagogiczny na Uniwersytecie Warszawskim, przez wiele lat pracowali w niepublicznej szkole. Była to szkoła systemu Marii Montessori. Dyplomy pedagogiki Montessori uzyskali…
-
Magdalena Tyszkiewicz
Czytaj więcej: Magdalena TyszkiewiczPani Magdalena jest lekarką psychiatrą osób dorosłych i dzieci. Ukończyła Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Gdańsku. Od wielu lat pracu-je w Gdyńskiej Poradni Zdrowia Psychicznego, której była kierownikiem do chwili przejścia na emeryturę. Nadal jednak pracuje z pacjentami i prowadzi Klub Miłośników Sztuki. Pani Magdalena w pracy z pacjentami zastosowała,…
-
Maria i Władysław Ornowscy
Czytaj więcej: Maria i Władysław OrnowscyPaństwo Ornowscy od ponad 20 lat pomagają społecznie osobom biednym, bezdomnym, a w szczególności dzieciom, które nie z własnej winy znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Początkowo pracowali w organizacjach kościelnych i komitetach obywatelskich, które zajmowały się niesieniem pomocy potrzebującym. Po strajkach sierpniowych i w stanie wojennym pomoc ta była…
-
Zofia Langowska
Czytaj więcej: Zofia LangowskaO pracy pani Zofii gazety województwa zachodniopomorskiego piszą: „remontuje pałace i oddaje młodzieży”. Pani Zofia od prawie 20 lat jako wolontariuszka pomaga dzieciom i młodzieży trudnej, bezdomnej, niechcianej, często uzdolnionej artystycznie. Mówią o niej „skromna, nieprzeciętna, niepozorna, ale tyle w niej siły i wytrwałości”. To pani Zofia była inicjatorką remontowania…
-
Ewa Stachowska
Czytaj więcej: Ewa StachowskaEwa Stachowska jest animatorem kultury regionalnej w Miasteczku Krajeńskim, propagatorem kultury miejsca historycznego Krajna, twórcą Zespołu Teatralnego dla Młodzieży „Jestem” i Zespołu Dziecięcego „Bez Nazwy”. Jest działaczką oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego istniejącego przy Uniwersytecie Ludowym w Krajnie, inicjatorką i organi-zatorką od 7 lat corocznej imprezy pt. „Biesiady Krajeńskie”. 11 lat temu…
-
Joanna Gil-Śleboda
Czytaj więcej: Joanna Gil-ŚlebodaPani Joanna – animatorka życia kulturalnego w środowisku wsi kaszub-skich, założycielka teatrzyków dla dzieci, młodzieży i dorosłych, m.in. „Iskierka”, „Kukułka i Spółka” i „Byleco”, organizatorka wieczorów poetyckich, konkursów przyrodniczych i plastycznych, „Leśnej szkoły pod jodłami” – odkryła XIX-wieczny cmentarz leśników niemieckich na Bukowej Górze w Pysznie, który z jej inicjatywy…