Powiedzieli o nas

  • abp Józef Życiński

    Osobisty kontakt z Jerzym Bonieckim nawiązałem po śmierci Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Otrzymałem wtedy z Australii list z pytaniem, czy nie zgodziłbym się zastąpić autora Innego świata w kapitule przyznającej nagrody Polculu. Wyraziłem zgodę, gdyż patrzyłem z uznaniem na działania laureatów nagrody. Cieszyłem się,…

    Czytaj więcej: abp Józef Życiński
  • Eudoksja Rakowska

    POLCUL FOUNDATION świetnie spełnia swoje cele wyróżniania ludzi zaangażowanych w rozwój kultury polskiej i budowę demokratycznego społeczeństwa. Co bardzo ważne, to fakt, że potrafi dojrzeć mało znanych ludzi z terenu całej Polski oraz Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy, ludzi, którzy bezinteresownie…

    Czytaj więcej: Eudoksja Rakowska
  • Jan Józef Szczepański

    Dyskrecja. Wytrwałość. Bezinteresowność. Cechy tak wśród nas rzadkie, tak cenne, tak potrzebne. W latach osiemdziesiątych, kiedy Fundacja Polcul, założona w Sydney przez grono tamtejszych Polaków, zaczynała swoją działalność, dyskrecja była, ze względów politycznych, nakazem chwili. Wspomaganie kultury niezależnej w kraju…

    Czytaj więcej: Jan Józef Szczepański
  • Jan Nowak-Jeziorański na 15-lecie Polculu

    W 1989 r. zwrócił się do mnie Jerzy Boniecki z prośbą, abym słów kilka napisał do broszury mającej się ukazać w dziesięciolecie Polculu. Ani się nie obejrzałem i oto mam się znów wypowiedzieć z okazji piętnastolecia. Pięć lat temu zabrały…

    Czytaj więcej: Jan Nowak-Jeziorański na 15-lecie Polculu
  • Adam Michnik – Odszedł Twórca Polcul’u (Gazeta Wyborcza)

    Zmarł Jerzy Boniecki, pisarz, dziennikarz paryskiej Kultury, pomysłodawca, organizator i fundator zalozonej w 1980 r. w Australii Niezaleznej Fundacji Popierania Kultury Polskiej POLCUL. Urodził sie w 1929 r. Byl absolwentem prawa UW, nie potrafil sie odnalezc w komunistycznej Polsce i…

    Czytaj więcej: Adam Michnik – Odszedł Twórca Polcul’u (Gazeta Wyborcza)
  • Prof. Jerzy Kłoczowski

    W nawiązaniu do istnienia Polculu pragnę przesłać Panom, jak i gronu ich najbliższych współpracowników, wyrazy uznania i podzięki za całokształt dotychczasowej działalności. Bardzo dobrze się stało, że tak szybko zareagowaliście Panowie na zupełnie nową sytuację w kraju po 1989 r.,…

    Czytaj więcej: Prof. Jerzy Kłoczowski
  • Tadeusz Konwicki

    Najpiękniejsze miasto na świecie – Sydney. Niezapomniana zatoka Rose Bay. I tam polski dom pełen Australii i tęsknoty za daleką Polską. Przedwiczorne, nocne, narodowe rozmowy o naszym polskim losie i o egzystencji człowieka we współczesnym, jakże dramatycznym świecie. W ten…

    Czytaj więcej: Tadeusz Konwicki